Corolla Şerit Led Uygulaması

29 Aralık 2017
corolla şerit led uygulaması

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda corolla şerit led uygulaması işlemini gerçekleştireceğiz. Bu uygulamanın diğerlerinden farkı ise butonlar ekleyerek  sistemi yöneteceğiz direkt bağlantı olmayacak.

corolla şerit led uygulaması

Öncelikle butondan biraz bahsedeyim araç içi buton altta göründüğü üzere aracın boş olan trc butonu yanına yerleştireceğim. Buton için aracın arka park lambası kısmından elektrik alıp şerit led de olan rgb karışık ışık ya da buz mavisi için içeriden açıp kapatma yapacağım. Biraz karışık gibi oldu ama video üzerinde daha net anlaşılacaktır.

Corolla Şerit Led Uygulaması

Araç içi butonun genel yapısına bakarsak 3 adet + hat ve 1 adet – hattan oluşuyor. Bu artı hatlardan kırmızı ve sarı elektriği alıyor yeşil olan ise gönderiyor. Sarı olan + hat ise butonun arka plan aydınlatması için konulmuş kullanmak size kalmış. Ben onu arkadan gelen park lambası hattına bağlayacağım için haliyle karanlık olunca arka plan aydınlatması olacak. Kırmızı hattı da park lambasından alacağım çünkü ben bu şerit ledin sadece karanlıkta çalışmasını istiyorum.

Corolla Şerit Led UygulamasıBen bu işi biraz daha karıştırıp arka bagaj içine birde çıt çıt on off buton şeklinde olan anahtarlar bağlayacağım ne işe yarayacak bu? Bu butonları da şerit led in tüm özelliklerini kullanıp kullanmama durumuna göre açıp kapatmak için koyacağım. Örnek dörtlü yanınca şerit led çalışsın istemiyorsam arka kısımdan butonunu kapatarak bunu engellemiş olacağım. Ne kadar gerekli bilmiyorum ama ben kullanmak istiyorum nedense : ) ve en önemlisi bu çıt çıt butonlardan biri şerit led devresinin elektriğine de takılacak böylece istemediğimde komple kapatılmış olacak.

Evet şimdi işlemlere geçebiliriz yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz üzere çıt çıt butonlar için böyle bir düzenek kurdum.

Genel olarak yapacağım işlemi anlatayım ve video kısmına geçelim:

  • Öncelikle artı hat elektriği arka park lambasından alıyoruz bunu aracın içinde sol kısımdan ilerleterek ön tarafa butonların olduğu yere kadar getiriyoruz.
  • Aynı artı hattı hemde şerit led devresinin pozitif hattına bağlıyoruz.
  • hangi renk olayını özellikli olarak yani butonlu kullanmak istiyorsak butondan çıkacak olan yeşil hattı tekrar arkaya taşıyarak ona bağlıyoruz.

Böylece özel buton için işlem bitmiş oluyor. Video üzerinde daha detaylı anlattım.

On off butonları ise her elektrik hattı ile devrenin kendi kablosuna bağlantı yapacağız.

Video Linki

Bu konuya da belki bakmak istersiniz:

Otomatik Kapanır Yan Ayna

About Orçun AKYOL

Moslow'un İhtiyaçlar piramidinin kendini gerçekleştirme basamağı için girişimlerde olan, Sağlıkçı olup, Bilgisayar Öğretmenliği okuyan bir eğitim neferi 😉
Hemen Paylaş..Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Maksimum dosya boyutu: 5 MB.
Yüklenebilir dosya türü: Resim- image.