Corolla Usb Adaptör Takılması

18 Aralık 2017
corolla usb adaptör

Corolla Usb Adaptör Takılması, Merhaba arkadaşlar yeni bir çalışma ile sizlerleyim. Bu çalışmamızda toyota corolla aracımıza yeni bir usb portu ekliyoruz. Bu usb portun özelliği..

Corolla Usb Adaptör Takılması

Öncelikle usb portun özelliklerinden bahsetmek gerekir ise, üzerinde audio ve charger diye iki usb girişi olan bu adaptör; bize charger kısmından 2.1 amperlik çıkış veriyor. Adaptörün diğer usb girşi yani audio girişi ise aracımıza takmış olduğumuz multimedya ekranın usb portuna bağlıyoruz ve böylece multimedya ekranımızda 2. usb girişi elde etmiş oluyoruz. Hatta 3. bile takabilirsiniz çünkü multimedya ekranımızda 2 çıkış var böylece biri boşta kalmış oluyor şimdilik.

Usb adaptörü yurtdışından aliexpress den aldım yaklaşık 38 günde geldi. 5 dolara aldım ürünü.

Usb adaptörümüze bakacak olursak genel görüntüsü bu şekilde:

Corolla Usb Adaptör Takılması

Üzerinde görüldüğü üzere 2 adet girşi ve 2 adet kırmızı mavi olmak üzere ledler var bu ledler kırmızı olan audio yönünü mavi olan ise charger bölümünü göstermekte.

Bu aparatı vites kutusunun arkasındaki 2 adet soket giriş yeri olan kısma takıcaz. Nasıl bir görnütü olacak diye bakarsak:

corolla usb adaptör

Aparatımızın iki adet kablosu var biri kırmızı ve diğeri siyah olmak üzere. Kırmızı olan pozitif hattımız siyah olan ise negatif. Aracımızın vites kutu altından geçen arka kısma giden 12v çakmalık hattından elektrik alacağız. Görsele  bakalım:

Corolla Usb Adaptör Takılması

Siyah-beyaz ve yeşil olan 2 kabloyu banttan soyuyoruz ve kırmızı olanı yeşile, siyah olanı ise siyah-beyaz kabloya klipsler ile bağlıyoruz ve tekrar izole bantla yapıştırıp kapatıyoruz işlemimiz bu kadar. Son görüntümüz:

Corolla Usb Adaptör Takılması

Ve video ile yapılışını izlersek de böyle:

video linki

Multimedya Ekran Montajı

Son olarak da charger özelliğinin kaç amper sağladığını göstermek istedim. Ne kadar doğru ölçüyordur uygulama fikrim yok ama sonuç böyle:

corolla usb adaptör

Yukarıdaki resimde kontak açıkken şarj durumu en fazla 1340 değerini gördü.

 

corolla usb adaptör

Araç çalışırken maksimum değer olarak 1530 gördü. normal çıkışa göre çok iyi normal usblerde en fazla 500 değerini görebiliyor araçlarda.

 

Aklınıza takılan her türlü soruyu yorum kısmından bana yazabilirsiniz vakit ayırdığınız için teşekkürler.

 

About Orçun AKYOL

Moslow'un İhtiyaçlar piramidinin kendini gerçekleştirme basamağı için girişimlerde olan, Sağlıkçı olup, Bilgisayar Öğretmenliği okuyan bir eğitim neferi 😉
Hemen Paylaş..Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Maksimum dosya boyutu: 5 MB.
Yüklenebilir dosya türü: Resim- image.