Evde Araba Aküsünü Şarj Etme

Hiç aklıma gelmezdi araba aküsünü şarj edeceğim : ) Evet bu yazımda sizlerle evde araba aküsünü şarj etme nasıl oluyormuş onu öğreneceğiz..

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme

Bu yazıda adaptörünüz ile aküyü şarj etmek için süre ve uygunluk hesaplama aracına erişebilirsiniz.

Biraz araştırma yaptıktan sonra bunun mümkün olduğunu ve aslında basit bir işlem olduğunu gördükten sonra evde aküyü şarj etmeye karar verdim. Neden böyle bir şeye ihtiyaç duydum konusuna gelirsek aküyü bir puntalama makinası(yakında paylaşımını yapacağım) yapmak için kullanacağım. Bunun için temin etmiş olduğum bir çıkma akü 6 volt civarına kadar düşmüştü derin şarj ile bunun 12 volt çıkarmam gerekiyordu. Akü üzerindeki göstergenin yeşime dönmesi gerekiyor sadece şarj edip 12 volta dönmesi gerekli amperi sağlamak için yeterli değil. Herhangi bir dc adaptör takarsanız aküyü direkt şarj olur ama yeterli olmaz kısa vadeli olur onun için akü tam olarak nasıl şarj edilir buna değineceğim şimdi.

Öncelikle elinizde 12v üzerinde kaynak sağlayan bir adaptöre ya da güç kaynağına ihtiyacınız var. İdeal olarak tavsiyem 16 – 20 volt arasında 4-6 amper çıkış verebilen bir güç kaynağıdır.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme
Şarj işleminde kullandığım laptop adaptörü.

Bağlantı kablolarını mümkün olduğunca kalın kablolar ve 6 amper üzerinde akıma dayanabilecek güçte seçiniz çünkü tam şarj için 10 saat üzerinde bağlı kalacak.

Öncelikle şarj matematiğine değinelim alinizdeki akü 12 volt ve 60Ah ise ki genelde böyledir (yani 60 amper saat).

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme
Görselde göründüğü üzere akü zerindeki 12v ve 60Ah değerleri bizim için en önemli husus

Elimizdeki güç kaynağı maksimum kaç amper veriyor bu şarj süresini belirlemede en önemli etken akü şarj ederken akünün 10da 1i amper değeri ile şarj edilir yani 60ah akü 6 amper saat ile 10 saat süresince şarj edilir.

Güç kaynağınız 4 amper saat çıkış veriyorsa bu süre 60/4 den 15 saat olur. Akünün kapasitesi bölü amper değeriniz süreyi verir.

Ben şarj ederken eski bir laptop adaptörünü kullandım. 20 volt(ideal olan 16 volt olmasıdır ama yoksa buda olur) ve 4 amper çıkış veriyordu.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme
Şarj önceki gösterge siyah ve deşarj olduğunu gösteriyor.

Gelelim en önemli noktasına!

!!!

Akü şarj olurken en önemli nokta kesinlikle ev içinde yapmayınız balkonda ya da açık alanda yapınız. Çünkü akü şarj olurken şarjın ilerleyen evrelerinde içeride kaynama olacak ve hidrojen gazı açığa çıkacak ve akü üzerindeki tahliye valflerinden bu gazı salacaktır. Bu gaz yukarı çıkarak tavanda birikir ve yanıcı bir gazdır ve en ufak kıvılcımda patlama olur hidrojen yanması patlama şeklinde oluyor. Bu nedenle balkonda yapmanız önemli.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme
Şarj sırasında volt değeri.

Kaynama seslerini ilerleyen evrelerde daha net duyacaksınız kimyasal bir reaksiyon sonucudur ve normaldir. Sonrasında zaten akü içindeki mekanizma hidrojen gazı sayesinde yükselerek yeşil gösterge görünür hale gelecektir.

Aküyü şarj ederken amper değerinden emin olmanıza önemli noktalardan biri çünkü şarj süresini ona göre belirleyip akımı kesmeniz gerekiyor. Elinizde multimetre varsa amper moduna alarak aküye ve güç kaynağına seri bağlayarak amperi okuyabilirsiniz.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme
Akü şarj olurken multimetre ve amper değeri. Saatte 4.31 amper ile şarj oluyor buna göre yklaşık 15 saat.

Son olarak akü şarj işlemi bittikten sonra reaksiyon devam eder akımı kestikten sonra aküyü içeri almayınız ve kullanmayınız. Yaklaşık 10 saat kadar beklemenizi tavsiye ederim gaz çıkışı devam eder açık alanda bekletiniz.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme
Akü şarj süresinin sonlarına doğru göstergemiz yeşile döndü.

Şarjı kestiğinizde yaklaşık 13.8 volt olur bu süre içerisinde bu da gerileyerek olması gereken 12 volt aralığına düşer.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme böyle oluyor. Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

About Orçun AKYOL

Moslow'un İhtiyaçlar piramidinin kendini gerçekleştirme basamağı için girişimlerde olan, Sağlıkçı olup, Bilgisayar Öğretmenliği okuyan bir eğitim neferi 😉
34 thoughts on “Evde Araba Aküsünü Şarj Etme”
 1. Merabalar. ben bu iş için bilgisayar poweri kullanmayı düşünüyorum. 12 volt 8 amper gibi çıkışı var uçları bir araya toplayınca. ancak size sorum şu ; akü 60-70 amper en kötü 8 volta düştü diyelim. kablo uçlarını bağlayınca adaptöre ters bir akım ve amper gönderecek. adaptör bu akımı tölere edebilecek mi ? adaptör yüksek amperden yanmaz mı ? araya terse akımı engellemek için yüksek amperli diyot koymak gerekmez mi ? evde bir sürü aküm var hemen deneyeceğim ama korktum açıkçası. sizden yardım rica ediyorum.

  1. Merhaba akü değeri üzerinde vie volt vermezseniz ters akım yapar adaptörünüz yanmaz fakat akünüz de şarj olmaz. Amper değerini karşıda çeken olursa verir yoksa adaptör amper çekmez.
   Tavsiyem 12 volt aküyü 15-16 volt ile şarj etmenizdir.

   1. Evde akü Karzai’nin eder ile. Eski bilgisayar adaptörü kullanıyorum 16v akü bağlantısını + – olarak bağlıyorum ancak bağlantı yapınca adaptör güçü kesiyor akü bağlantısını devre dışı bırakınca ve adaptörü tekrar prizden çıkarıp takınca adaptör güç veriyor ve tekrar aküye bağlayınca güç tekrar kesiliyor

    1. Adaptör üzerindeki amper değeri kaç? Akım koruması akü çok fazla akım çektiği için devreyi kesiyor. Daha güçlü nir adaptör ya da akım siniri olan bir devre kullanılması gerekiyor. 60 amper lik akü sarj ederken max 14 volt ve saatte 6 amper ile sınırlanmali ve 10 saat sarj edilmeli ideal olan budur.

     1. Hızlı cevap için çok teşekkürler Jarz edeceğim akü ise 12v 7ah

   2. Merhabalar Evde akü Jarz eder iken Eski bilgisayar adaptörü kullanıyorum 16v akü bağlantısını + – olarak bağlıyorum ancak bağlantı yapınca adaptör güçü kesiyor akü bağlantısını devre dışı bırakınca ve adaptörü tekrar prizden çıkarıp takınca adaptör güç veriyor ve tekrar aküye bağlayınca güç tekrar kesiliyor

    1. Adaptör yetersiz kalıyor. 7 amper ise sağlıklı sarj için saatte 0.7 amper ile sarj etmelisiniz.
     Adaptör output en az 1a olmalı.

     1. Tekrar merhabalar Jarz edeceğim akü 12 v 7ah ekte görseli bulunan adaptör ile Jarz edebilirmiyim?

     2. Şarj edebilirsin. Sağlıklı olması için 13.6volt ve 0.7 amper ile sarj edilmeli. Ama bu elinizdeki ile de sarj olur.

 2. Ilginiz icin cok tesekkur ederim.Benim elektrik bilgim kisitli aydinlattiginiz icin tesekkur ederim. Size baska bir konuda yazdim yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

 3. Selamlar bana açil cvp lazım köydeyim akü bitti bende 12volt matkap şarj cihazı buldum bununla aküyü doldurabilirmiyim acele cevap telefonum 053* ararsanız sevinirim

 4. merhaba ustam bir sorum olacak bu islerde cok fazla bilgim yok elimizde 12 voltu 1000 wata ceviren reguletor olsa arac akusunden cikan elektrigi 12 volt reguletore baglasak 1000 wat olarak elektrigi alsak bu 1000 wat elektrigi coklu prize baglayip cikisin birinden 13,5 volta dusurup bunu tekrar akuye baglasak aku hem kendini sarj edip hemde bize istedigimiz aydinlatma vs elektrigi surekli donusumlu olarak saglarmi acil bilgi verebilirseniz sevinirim

  1. 12v 220v çeviren 1000watt inverter varsa. Dediğinizi yapabilirsiniz yalnız unutmayın inverterdan 220 ac alırsınız. Bunu uygun devre ile aküye tekrar bağlamak için dc çevirip voltajı düşüreceksiniz. Sonuç olarak inverter elektriği masraflı olacaktır. Yani normal şartlarda 10tl enerji tüketecek bir sistem 15tl tüketir. Dönüşümler nedeni ile boşa enerji gitmiş olur.

 5. 24vdc ac dc adaptör su ariticinin adaptörü yaylada kimse yok arabya takviye yapacak tek seferlik olsa arabayi çalıştırmak lazim

 6. selam
  adaptörün + ucuna 5watlık araba ampulunu serı baglayın bu sayede adaptor voltajını ve akımını dusurmus olursunuz, aksı halde yuksek volt ve akım akunuzun omrunu kısaltır. saglıklı olan dusuk akım ıle uzun surede sarj etmektır

 7. Selam ustam 12v 40 amperlik tam regülelü adaptör var ve aracımdaki 100amper lik aküyü sarz edebilirmiyim eger edebiliyorsam kac saatte eder buara ölçüm aletim var takip edebilirim sizden degerli bilgilerimizi bekliyorum saygılar

  1. Merhaba sarj için en az 13 14 volt aralığında bir adaptör olmalı ve 100 amper akuyu saatte 10 amper ile sarj olacak şekilde 10 saatte sarj edebilirsiniz.

    1. o şekilde olması mümkün değil fotoğrafını ekleyebilirsiniz dosya seç kısmından yardımcı olmaya çalışırım. adaptörünuz 7 amper geçmeyecek şekilde cikis verirse yeterli.

  1. Merhaba,
   akü kapağını çıkarmanıza gerek yok üzerinde gaz tahliye valfi var. açık alanda işlem yapmanız yeterli.

 8. merhaba elimde modem adaptörü var output 12 v 1000ma yazıyor bu adaptör 12 v 60 apmerlik araba aküsünü şarz eder mi? ederse kaç saat sürer ?

  1. Merhaba 12v akü için 12volt üzerinde bir adaptör olmalı. ideal olani 13.6 volt civarinda 6 amper/saat lik sarj etmenizdir.

 9. teşekkürler 12 v 1000 ma adaptör arabayı çalıştıracak kadar şarz etmezmi acaba ?
  birde yazıcı adaptörü var output
  +32 v 940 ma
  +16v 625 ma yazıyor, bu işe yarar mı ? iyi günler.

  1. 12v 1a ile deneyin olma ihtimali zor ama araba calistircak kadar sarj eder tamamı için 60 saat sürer en az. 16v da kullanabilirsiniz ben daha önce denedim doğru değil ama sarj eder. 625ma sarj için çok düşük 120 saat felan sürer o şekilde. adaptörlerin ısınma durumunu kontrol edin ve açık alanda sarj edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Maksimum eklenebilecek dosya boyutu: 5 MB. izin verilen dosya tipi: image. Yorum metnine eklenen YouTube, Facebook, Twitter ve diger hizmetlere baglantilar otomatik olarak eklenecektir. Drop file here