Evde Araba Aküsünü Şarj Etme

1 Ağustos 2019
Evde Araba Aküsünü Şarj Etme

Hiç aklıma gelmezdi araba aküsünü şarj edeceğim : ) Evet bu yazımda sizlerle evde araba aküsünü şarj etme nasıl oluyormuş onu öğreneceğiz..

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme

Biraz araştırma yaptıktan sonra bunun mümkün olduğunu ve aslında basit bir işlem olduğunu gördükten sonra evde aküyü şarj etmeye karar verdim. Neden böyle bir şeye ihtiyaç duydum konusuna gelirsek aküyü bir puntalama makinası(yakında paylaşımını yapacağım) yapmak için kullanacağım. Bunun için temin etmiş olduğum bir çıkma akü 6 volt civarına kadar düşmüştü derin şarj ile bunun 12 volt çıkarmam gerekiyordu. Akü üzerindeki göstergenin yeşime dönmesi gerekiyor sadece şarj edip 12 volta dönmesi gerekli amperi sağlamak için yeterli değil. Herhangi bir dc adaptör takarsanız aküyü direkt şarj olur ama yeterli olmaz kısa vadeli olur onun için akü tam olarak nasıl şarj edilir buna değineceğim şimdi.

Öncelikle elinizde 12v üzerinde kaynak sağlayan bir adaptöre ya da güç kaynağına ihtiyacınız var. İdeal olarak tavsiyem 16 – 20 volt arasında 4-6 amper çıkış verebilen bir güç kaynağıdır.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme

Şarj işleminde kullandığım laptop adaptörü.

Bağlantı kablolarını mümkün olduğunca kalın kablolar ve 6 amper üzerinde akıma dayanabilecek güçte seçiniz çünkü tam şarj için 10 saat üzerinde bağlı kalacak.

Öncelikle şarj matematiğine değinelim alinizdeki akü 12 volt ve 60Ah ise ki genelde böyledir (yani 60 amper saat).

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme

Görselde göründüğü üzere akü zerindeki 12v ve 60Ah değerleri bizim için en önemli husus

Elimizdeki güç kaynağı maksimum kaç amper veriyor bu şarj süresini belirlemede en önemli etken akü şarj ederken akünün 10da 1i amper değeri ile şarj edilir yani 60ah akü 6 amper saat ile 10 saat süresince şarj edilir.

Güç kaynağınız 4 amper saat çıkış veriyorsa bu süre 60/4 den 15 saat olur. Akünün kapasitesi bölü amper değeriniz süreyi verir.

Ben şarj ederken eski bir laptop adaptörünü kullandım. 20 volt(ideal olan 16 volt olmasıdır ama yoksa buda olur) ve 4 amper çıkış veriyordu.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme

Şarj önceki gösterge siyah ve deşarj olduğunu gösteriyor.

Gelelim en önemli noktasına!

!!!

Akü şarj olurken en önemli nokta kesinlikle ev içinde yapmayınız balkonda ya da açık alanda yapınız. Çünkü akü şarj olurken şarjın ilerleyen evrelerinde içeride kaynama olacak ve hidrojen gazı açığa çıkacak ve akü üzerindeki tahliye valflerinden bu gazı salacaktır. Bu gaz yukarı çıkarak tavanda birikir ve yanıcı bir gazdır ve en ufak kıvılcımda patlama olur hidrojen yanması patlama şeklinde oluyor. Bu nedenle balkonda yapmanız önemli.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme

Şarj sırasında volt değeri.

Kaynama seslerini ilerleyen evrelerde daha net duyacaksınız kimyasal bir reaksiyon sonucudur ve normaldir. Sonrasında zaten akü içindeki mekanizma hidrojen gazı sayesinde yükselerek yeşil gösterge görünür hale gelecektir.

Aküyü şarj ederken amper değerinden emin olmanıza önemli noktalardan biri çünkü şarj süresini ona göre belirleyip akımı kesmeniz gerekiyor. Elinizde multimetre varsa amper moduna alarak aküye ve güç kaynağına seri bağlayarak amperi okuyabilirsiniz.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme

Akü şarj olurken multimetre ve amper değeri. Saatte 4.31 amper ile şarj oluyor buna göre yklaşık 15 saat.

Son olarak akü şarj işlemi bittikten sonra reaksiyon devam eder akımı kestikten sonra aküyü içeri almayınız ve kullanmayınız. Yaklaşık 10 saat kadar beklemenizi tavsiye ederim gaz çıkışı devam eder açık alanda bekletiniz.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme

Akü şarj süresinin sonlarına doğru göstergemiz yeşile döndü.

 

Şarjı kestiğinizde yaklaşık 13.8 volt olur bu süre içerisinde bu da gerileyerek olması gereken 12 volt aralığına düşer.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme böyle oluyor. Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

 

 

About Orçun AKYOL

Moslow'un İhtiyaçlar piramidinin kendini gerçekleştirme basamağı için girişimlerde olan, Sağlıkçı olup, Bilgisayar Öğretmenliği okuyan bir eğitim neferi 😉
Hemen Paylaş..Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

5 Yorum

 • Olcay 19 Eylül 2019, 16:44

  Merabalar. ben bu iş için bilgisayar poweri kullanmayı düşünüyorum. 12 volt 8 amper gibi çıkışı var uçları bir araya toplayınca. ancak size sorum şu ; akü 60-70 amper en kötü 8 volta düştü diyelim. kablo uçlarını bağlayınca adaptöre ters bir akım ve amper gönderecek. adaptör bu akımı tölere edebilecek mi ? adaptör yüksek amperden yanmaz mı ? araya terse akımı engellemek için yüksek amperli diyot koymak gerekmez mi ? evde bir sürü aküm var hemen deneyeceğim ama korktum açıkçası. sizden yardım rica ediyorum.

  • Orçun AKYOL 19 Eylül 2019, 16:47

   Merhaba akü değeri üzerinde vie volt vermezseniz ters akım yapar adaptörünüz yanmaz fakat akünüz de şarj olmaz. Amper değerini karşıda çeken olursa verir yoksa adaptör amper çekmez.
   Tavsiyem 12 volt aküyü 15-16 volt ile şarj etmenizdir.

 • Olcay 19 Eylül 2019, 17:36

  Ilginiz icin cok tesekkur ederim.Benim elektrik bilgim kisitli aydinlattiginiz icin tesekkur ederim. Size baska bir konuda yazdim yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

 • Osman 27 Ocak 2020, 23:53

  Selamlar bana açil cvp lazım köydeyim akü bitti bende 12volt matkap şarj cihazı buldum bununla aküyü doldurabilirmiyim acele cevap telefonum 053* ararsanız sevinirim

  • Orçun AKYOL 28 Ocak 2020, 00:00

   Adaptör üzerinde output kac volt ve amper yazıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Maksimum dosya boyutu: 5 MB.
Yüklenebilir dosya türü: Resim- image.