Evde Araba Aküsünü Şarj Etme

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme

Hiç aklıma gelmezdi araba aküsünü şarj edeceğim : ) Evet bu yazımda sizlerle evde araba aküsünü şarj etme nasıl oluyormuş onu öğreneceğiz..

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme

Bu yazıda adaptörünüz ile aküyü şarj etmek için süre ve uygunluk hesaplama aracına erişebilirsiniz.

Biraz araştırma yaptıktan sonra bunun mümkün olduğunu ve aslında basit bir işlem olduğunu gördükten sonra evde aküyü şarj etmeye karar verdim. Neden böyle bir şeye ihtiyaç duydum konusuna gelirsek aküyü bir puntalama makinası(yakında paylaşımını yapacağım) yapmak için kullanacağım. Bunun için temin etmiş olduğum bir çıkma akü 6 volt civarına kadar düşmüştü derin şarj ile bunun 12 volt çıkarmam gerekiyordu. Akü üzerindeki göstergenin yeşime dönmesi gerekiyor sadece şarj edip 12 volta dönmesi gerekli amperi sağlamak için yeterli değil. Herhangi bir dc adaptör takarsanız aküyü direkt şarj olur ama yeterli olmaz kısa vadeli olur onun için akü tam olarak nasıl şarj edilir buna değineceğim şimdi.

Öncelikle elinizde 12v üzerinde kaynak sağlayan bir adaptöre ya da güç kaynağına ihtiyacınız var. İdeal olarak tavsiyem 16 – 20 volt arasında 4-6 amper çıkış verebilen bir güç kaynağıdır.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme
Şarj işleminde kullandığım laptop adaptörü.

Bağlantı kablolarını mümkün olduğunca kalın kablolar ve 6 amper üzerinde akıma dayanabilecek güçte seçiniz çünkü tam şarj için 10 saat üzerinde bağlı kalacak.

Öncelikle şarj matematiğine değinelim alinizdeki akü 12 volt ve 60Ah ise ki genelde böyledir (yani 60 amper saat).

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme
Görselde göründüğü üzere akü zerindeki 12v ve 60Ah değerleri bizim için en önemli husus

Elimizdeki güç kaynağı maksimum kaç amper veriyor bu şarj süresini belirlemede en önemli etken akü şarj ederken akünün 10da 1i amper değeri ile şarj edilir yani 60ah akü 6 amper saat ile 10 saat süresince şarj edilir.

Güç kaynağınız 4 amper saat çıkış veriyorsa bu süre 60/4 den 15 saat olur. Akünün kapasitesi bölü amper değeriniz süreyi verir.

Ben şarj ederken eski bir laptop adaptörünü kullandım. 20 volt(ideal olan 16 volt olmasıdır ama yoksa buda olur) ve 4 amper çıkış veriyordu.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme
Şarj önceki gösterge siyah ve deşarj olduğunu gösteriyor.

Gelelim en önemli noktasına!

!!!

Akü şarj olurken en önemli nokta kesinlikle ev içinde yapmayınız balkonda ya da açık alanda yapınız. Çünkü akü şarj olurken şarjın ilerleyen evrelerinde içeride kaynama olacak ve hidrojen gazı açığa çıkacak ve akü üzerindeki tahliye valflerinden bu gazı salacaktır. Bu gaz yukarı çıkarak tavanda birikir ve yanıcı bir gazdır ve en ufak kıvılcımda patlama olur hidrojen yanması patlama şeklinde oluyor. Bu nedenle balkonda yapmanız önemli.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme
Şarj sırasında volt değeri.

Kaynama seslerini ilerleyen evrelerde daha net duyacaksınız kimyasal bir reaksiyon sonucudur ve normaldir. Sonrasında zaten akü içindeki mekanizma hidrojen gazı sayesinde yükselerek yeşil gösterge görünür hale gelecektir.

Aküyü şarj ederken amper değerinden emin olmanıza önemli noktalardan biri çünkü şarj süresini ona göre belirleyip akımı kesmeniz gerekiyor. Elinizde multimetre varsa amper moduna alarak aküye ve güç kaynağına seri bağlayarak amperi okuyabilirsiniz.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme
Akü şarj olurken multimetre ve amper değeri. Saatte 4.31 amper ile şarj oluyor buna göre yklaşık 15 saat.

Son olarak akü şarj işlemi bittikten sonra reaksiyon devam eder akımı kestikten sonra aküyü içeri almayınız ve kullanmayınız. Yaklaşık 10 saat kadar beklemenizi tavsiye ederim gaz çıkışı devam eder açık alanda bekletiniz.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme
Akü şarj süresinin sonlarına doğru göstergemiz yeşile döndü.

Şarjı kestiğinizde yaklaşık 13.8 volt olur bu süre içerisinde bu da gerileyerek olması gereken 12 volt aralığına düşer.

Evde Araba Aküsünü Şarj Etme böyle oluyor. Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

119 Yorum

SENDE YORUM EKLE..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

 1. Merabalar. ben bu iş için bilgisayar poweri kullanmayı düşünüyorum. 12 volt 8 amper gibi çıkışı var uçları bir araya toplayınca. ancak size sorum şu ; akü 60-70 amper en kötü 8 volta düştü diyelim. kablo uçlarını bağlayınca adaptöre ters bir akım ve amper gönderecek. adaptör bu akımı tölere edebilecek mi ? adaptör yüksek amperden yanmaz mı ? araya terse akımı engellemek için yüksek amperli diyot koymak gerekmez mi ? evde bir sürü aküm var hemen deneyeceğim ama korktum açıkçası. sizden yardım rica ediyorum.

  1. Merhaba akü değeri üzerinde vie volt vermezseniz ters akım yapar adaptörünüz yanmaz fakat akünüz de şarj olmaz. Amper değerini karşıda çeken olursa verir yoksa adaptör amper çekmez.
   Tavsiyem 12 volt aküyü 15-16 volt ile şarj etmenizdir.

   1. Evde akü Karzai’nin eder ile. Eski bilgisayar adaptörü kullanıyorum 16v akü bağlantısını + – olarak bağlıyorum ancak bağlantı yapınca adaptör güçü kesiyor akü bağlantısını devre dışı bırakınca ve adaptörü tekrar prizden çıkarıp takınca adaptör güç veriyor ve tekrar aküye bağlayınca güç tekrar kesiliyor

    1. Adaptör üzerindeki amper değeri kaç? Akım koruması akü çok fazla akım çektiği için devreyi kesiyor. Daha güçlü nir adaptör ya da akım siniri olan bir devre kullanılması gerekiyor. 60 amper lik akü sarj ederken max 14 volt ve saatte 6 amper ile sınırlanmali ve 10 saat sarj edilmeli ideal olan budur.

     1. Hızlı cevap için çok teşekkürler Jarz edeceğim akü ise 12v 7ah

   2. Merhabalar Evde akü Jarz eder iken Eski bilgisayar adaptörü kullanıyorum 16v akü bağlantısını + – olarak bağlıyorum ancak bağlantı yapınca adaptör güçü kesiyor akü bağlantısını devre dışı bırakınca ve adaptörü tekrar prizden çıkarıp takınca adaptör güç veriyor ve tekrar aküye bağlayınca güç tekrar kesiliyor

    1. Adaptör yetersiz kalıyor. 7 amper ise sağlıklı sarj için saatte 0.7 amper ile sarj etmelisiniz.
     Adaptör output en az 1a olmalı.

     1. Tekrar merhabalar Jarz edeceğim akü 12 v 7ah ekte görseli bulunan adaptör ile Jarz edebilirmiyim?

     2. Şarj edebilirsin. Sağlıklı olması için 13.6volt ve 0.7 amper ile sarj edilmeli. Ama bu elinizdeki ile de sarj olur.

 2. Ilginiz icin cok tesekkur ederim.Benim elektrik bilgim kisitli aydinlattiginiz icin tesekkur ederim. Size baska bir konuda yazdim yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

 3. Selamlar bana açil cvp lazım köydeyim akü bitti bende 12volt matkap şarj cihazı buldum bununla aküyü doldurabilirmiyim acele cevap telefonum 053* ararsanız sevinirim

 4. merhaba ustam bir sorum olacak bu islerde cok fazla bilgim yok elimizde 12 voltu 1000 wata ceviren reguletor olsa arac akusunden cikan elektrigi 12 volt reguletore baglasak 1000 wat olarak elektrigi alsak bu 1000 wat elektrigi coklu prize baglayip cikisin birinden 13,5 volta dusurup bunu tekrar akuye baglasak aku hem kendini sarj edip hemde bize istedigimiz aydinlatma vs elektrigi surekli donusumlu olarak saglarmi acil bilgi verebilirseniz sevinirim

  1. 12v 220v çeviren 1000watt inverter varsa. Dediğinizi yapabilirsiniz yalnız unutmayın inverterdan 220 ac alırsınız. Bunu uygun devre ile aküye tekrar bağlamak için dc çevirip voltajı düşüreceksiniz. Sonuç olarak inverter elektriği masraflı olacaktır. Yani normal şartlarda 10tl enerji tüketecek bir sistem 15tl tüketir. Dönüşümler nedeni ile boşa enerji gitmiş olur.

 5. 24vdc ac dc adaptör su ariticinin adaptörü yaylada kimse yok arabya takviye yapacak tek seferlik olsa arabayi çalıştırmak lazim

 6. selam
  adaptörün + ucuna 5watlık araba ampulunu serı baglayın bu sayede adaptor voltajını ve akımını dusurmus olursunuz, aksı halde yuksek volt ve akım akunuzun omrunu kısaltır. saglıklı olan dusuk akım ıle uzun surede sarj etmektır

 7. Selam ustam 12v 40 amperlik tam regülelü adaptör var ve aracımdaki 100amper lik aküyü sarz edebilirmiyim eger edebiliyorsam kac saatte eder buara ölçüm aletim var takip edebilirim sizden degerli bilgilerimizi bekliyorum saygılar

  1. Merhaba sarj için en az 13 14 volt aralığında bir adaptör olmalı ve 100 amper akuyu saatte 10 amper ile sarj olacak şekilde 10 saatte sarj edebilirsiniz.

    1. o şekilde olması mümkün değil fotoğrafını ekleyebilirsiniz dosya seç kısmından yardımcı olmaya çalışırım. adaptörünuz 7 amper geçmeyecek şekilde cikis verirse yeterli.

  1. Merhaba,
   akü kapağını çıkarmanıza gerek yok üzerinde gaz tahliye valfi var. açık alanda işlem yapmanız yeterli.

 8. merhaba elimde modem adaptörü var output 12 v 1000ma yazıyor bu adaptör 12 v 60 apmerlik araba aküsünü şarz eder mi? ederse kaç saat sürer ?

  1. Merhaba 12v akü için 12volt üzerinde bir adaptör olmalı. ideal olani 13.6 volt civarinda 6 amper/saat lik sarj etmenizdir.

 9. teşekkürler 12 v 1000 ma adaptör arabayı çalıştıracak kadar şarz etmezmi acaba ?
  birde yazıcı adaptörü var output
  +32 v 940 ma
  +16v 625 ma yazıyor, bu işe yarar mı ? iyi günler.

  1. 12v 1a ile deneyin olma ihtimali zor ama araba calistircak kadar sarj eder tamamı için 60 saat sürer en az. 16v da kullanabilirsiniz ben daha önce denedim doğru değil ama sarj eder. 625ma sarj için çok düşük 120 saat felan sürer o şekilde. adaptörlerin ısınma durumunu kontrol edin ve açık alanda sarj edin.

   1. Boost Step Up DC to DC Çevirici 6 amper 150W Boost Converter Voltaj Yükseltici Regülatör ile 12 volt 60 Ah kuru akü şarj edilir mi

    1. Evet şarj edebilirsiniz. 60 amper akuyu en fazla 6 amper saat ile sarj edilmeli. voltaj 14v olmalı.

 10. Teşekkürler. hidrojen gazı tehlikesi her aküde var mı elimizde bi kuru akü var bir de jel akü sualtında kapalı bir sistem içerisinde aküyü kullanıcaz. Yanında elektronik devrelerde var. DC akım gönderiyoruz. 80 metre suyun altında olacağı için basınç odasını hiç açmadan şarj edicez koruma devresi falan da yok akıllı batarya bulamadık 12 volt dc akımla çalışan, kuru akü yerine jel aküyü kullansak aynı sorun olur mu onlarda da gaz çıkışı var mı?

  1. Merhaba sorunuz biraz mühendislik içeriyor benim yönlendirmem doğru olmaz. bu tip durumlar icin sicaklik kontrolü vs herdey kontrol altında tutulmali. jelde gaz cikisi olmaz, kuru aküde gaz çıkışı olmaz ama omrü kısa olur değişim gerekir.

 11. Merhaba, standart olan şarj amperi 1/10. Yeterli voltaj olduğunu farzedersek ve elimizdeki şarj aletinin akım değeri düşükse (bende ki 13.4 volt 1.5 amper veriyor) 60 amperlik araç aküsünü 40 saatte tam şarj edebilir miyiz? Yoksa amper düşük olduğu için tam şarj etmez mi?

  1. Bu adaptör ile akünün kapasitesi ya da kalan amper değeri ne kadarsa ona göre tam dolum yapar. Sadece süre olarak uzun sürer.

  1. üstat benim deniz motoru max 55v dc 8-max 15amp çıkış veriyor.bu çıkışla iki adet 105 amp aküyü şarj etmem için akü önüne ne koymam gerekiyor. rica ediyorum

   1. Akım sınırlayıcı voltaj regülatörü gerekiyor voltaj ayarı yapıp 13.8v akımıda 10 amperde tutmanız gerekiyor

    1. bu nasıl bir cihaz hazır bulunurmu
     tavsiye edeceğiniz birşey varmı
     yaptırmammı gerekiyor
     ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

     1. Hazır devre bu satılıyor Google yazın çıkar karşınıza. Voltaj düşürücü akım sabitleyici regülatör

 12. Merhaba 60 amper araba akum bitti arac calismiyor evde 13.8 volt 7 amperlik bir guc kaynagi var eskillerden yildirim marka bir adaptor. Siz %10 degerrinde akim saglayan bir adaptir kullanin yazmissiniz benim adaptir 7 ampper oldugu icin bir problem teskil edermi daha once araci calistiracak kadar 2 saat kadar akuyu aaractan cikarmadan sarz etmistim ve arac calismisti fakat aku ve guc kaynaginda isinma olusunca korkup sarzi kesmistim. Araci calistirdim fakat bir daha denmeye cesaret edemedim simdi tekrar sarz etmem lazim ve bu seferrl akuyu söküp sarz edicem ama isinma olayini anlamam gerek 7 amper guvenli degilmi bilmwliyim

 13. Merhaba 60 amper araba akum bitti arac calismiyor evde 13.8 volt 7 amperlik bir guc kaynagi var eskillerden yildirim marka bir adaptor. Siz %10 degerrinde akim saglayan bir adaptir kullanin yazmissiniz benim adaptir 7 ampper oldugu icin bir problem teskil edermi daha once araci calistiracak kadar 2 saat kadar akuyu aaractan cikarmadan sarz etmistim ve arac calismisti fakat aku ve guc kaynaginda isinma olusunca korkup sarzi kesmistim. Araci calistirdim fakat bir daha denmeye cesaret edemedim simdi tekrar sarz etmem lazim ve bu seferrl akuyu söküp sarz edicem ama isinma olayini anlamam gerek 7 amper guvenli degilmi bilmeliyim

  1. Merhaba, bu adaptör ile akuyu sarj edebilirsiniz herhangi bir sorun olmaz. Ideal. olan bu adaptör ile 10 saat açık alanda sarj etmek. isinma ve gaz çıkışı normaldir akünün sarj olduğunu gösterir.

 14. Bu Var ama amperi düşük olurmu olursa yine tahmini kaç saat beklemeliyim teşekkürler

    1. 12 volt üzerinde vermediği sürece şarj durumu sağlıklı olmaz. 13.8v 1 amperlik bir güç kaynağı daha uygun olur. 5amper vermek aküye zarar verir.

 15. Peki Orçun bey teşekkür ederim. Kusura bakmayın ama bişey daha sormak istiyorum üstteki resimde 14v var 18v var çıkışı hangisidir. Birde elimde laptop şarj aleti var 19v o zarar veririm yoksa resimdeki dahamı iyi olur. Kusura bakmayın rahatsızlık verdim

  1. Estağfurullah rahatsızlık söz konusu değil yardımcı olabilirsem ne mutlu bana. Çıkış kaynağını ölçmeniz lazım detayları göremediğim icin bisey diyemiyorum ama. şarj voltaji bu akü için 15volt geçmemeli. ideal olan 13.8 ile 14.4 volt aralığında 7amper çıkışlı bir adaptör bulmaniz. Amperi daha düşük olabilir sadece süreyi etkiler ama voltaj aralığı yukarıda yazdığım gibi olmalı.

  1. Şarj eder yalniz 15 amper fazla gelebilir. 60 amperlik bir akü icin saatte 6 amper olmalı.

 16. Akü 72 Amper 15 amperle 5 saat şarj etsek olurmu
  Daha önceden bu adaptör ile denedim olmadı ama kaplı uzun ve ince idi

 17. 13.8v yazıyor bu çıkışı veriyorsa sarj eder. akuye zarar verir bu amper sürekli kulkanmak uygun değil. 15 amper ile 6saatte sarj olur. Kullandığıniz tüm kablolar bu değeri kaldiracak güçte olmalı.

 18. İyi akşamlar ben fransadan yazıyorum ben direk bir cihaz almısm artı eksiği bağlıyorumdirek prize takıyorum kaç saate dolar bu arada 12V 58 h rahatsız etim iyi akşamlar

  1. Merhaba fotoğrafını eklerseniz sarj aleti ve şarj olacak cihazın daha doğru bilgi verebilirim.

  1. şarj edeceğiniz akünün vokt değeri üzerinde olmadığı sürece düzgün bir akış sağlamaz sarj edemez. bu güç kaynağına mt3608 gibi dc yükselteç takarsaniz 13.8volt değerini elde edebilirsiniz.

 19. 12 volt 70 amper güç çıkışına sahip bir adaptör ile şarj etsem sıkıntı yaşar mıyım ?

  1. Merhaba,
   70 amper çıkışı çok yüksek akımı sınırlamaniz gerekiyor. Akünün kapasitesine göre yüzde 10 olacak şekilde.

 20. Orçun hocam benim aküyü şarj edermi fotodaki değerler eder ise kaç saat şarj etmem gerekir acaba şimdiden vereçeğiniz bilgiler için teşekkür ederim…

 21. Eğerki foto çıkmadı ise 100_240v_1.7A 50_60 Hz
  Output:18,5v 3.5A 65w diye yazıyor…

  1. Görsel yok ama voltaj değeri yüksek sarj eder ama zarar verir o yüzden 13.8v 14v civari bir adaptör olmasi daha iyi olur.

 22. Merhaba, araba aküsü 12v 60a mutlu yeni akü 2 3 aylık garantili. Sorunum araba kışın yatacak 1 2 ay kadar. Bitik değil ama hafif zayıflamış aküyü sağlıklı tutmak için 15v 5a laptop için bu adaptörle direk + – bağlasam aküyü bozar mıyız? Teşekkürler.

  1. Merhaba,
   Aküyü bozmak değil de zarar vermiş ya da ömrünü kısaltmış oluruz kısacası. Ufak bir akım ve voltaj ayarlı regülatör bu işler için iyi olur.

   1. Abi bu da var evde ups aküsü 12v 5500mAh imiş. Bunun aküyü söküp uçlarından kablo çekip 12v 60a aküyü bağlasam kendi otomatik doldurur mu ?

    1. Şarj edeceğiniz aküden aynı ya da daha az voltaj bağlarsanız tersine akım olur aksine akü boşalır. 14v 5 6 amperlik adaptör gerekiyor.

 23. Merhaba. Elimde 12 volt 20 amper dc çıkışlı adaptör var bununla akü şarj edilir mi.?

  1. Bunun volt kısmı ayarlanabiliyor çıkış olarak 15 16 volta kadar çıkıyor veya 13.8 volt olarak da alabiliyorum öğrenmek istediğim şu ne kadar süre şarjda kalması gerekiyor 20 amper yazıyor çıkışı

   1. Ayarlanabiliyor ise 13.8 ya da 14.4v civarında şarj ediniz fakat akım sınırı gerekiyor 20 amper yükte aküye zarar verirsiniz. 60 amper aküyü saatte 6 amper çıkışla şarj etmelisiniz.

    1. Amperi düşürmek için ne yapmam gerekiyor? Bir de 20 amper ise 3 saat falan şarjda kalsa yeterli olur mu?

     1. Akım sabitleyici voltaj regülatörü gerekiyor. Ölçüm yapmadan net bişey denilemez ama kaba hesapla 4 saat. Akü için çok zararlı olur.

    2. Orçun bey rahatsız ediyorum tekrar. 12 16 volt arası ayarlanabilir adaptör var çıkış 13 14 volt ayarlanabilir 60 w yazıyor 5 amper mi oluyor acaba bu eğer öyleyse ne kadar süre şarj etmem lazım

 24. Merhaba
  Aracımda 72 Amper akü var. Sabah araç çalışmadı. Elimde 15 Volt 1 amper olan modem afaptörü var. Bu adaptör ile en azından aracı çalıştıracak kadar şarj edebilirmiyim.

  1. Merhaba,
   İdeal olan voltajdan fazla ama işinizi görecek kadar şarj edebilirsiniz bir kerelik fakat akü ömrünü tamamladiysa şarj olmayabilir bu durumlar için darbeli şarj olayı gerekir. Yaklaşık 20 30 saat arasında şarj edip deneyebilirsiniz

   1. Cevabınız ve hızlı dönüşünüz için teşekkürler. Adaptör yapısı itibariyle biraz küçük (cep telefonu şarj aleti kadar) bu herhangi bir sorun teşkil eder mi?

    1. Rica ederim, sorun olmaz sadece ısınma açısından kontrol edin adaptörü kontrol edebileceğiniz bir zamanda şarj ederseniz iyi olur ev yangınlarında adaptörlerin büyük sebebiyeti var. İdeal şarj 14v 7.2 amper

     1. Aküde adaptör takılı iken multimetre ile ara ara ölçüyorum. Kaç volta geldiğinde şarji kesmeliyim? Araca takmaliyım.

     2. Akımı kesip kontrol edin 13.8 ulaşırsanız kesin. Amper hattına takıp seri olarak bağlayıp ne kadar amper çektiğini kontrol ederseniz şarj süresi hakkında daha net olur.

 25. Tüm yardımlarınız için teşekkürler. Söylediğiniz şekilde sabaha kadar şarj ettim aracım çalışacak kadar şarj olmuş. Emeğinize ve paylaşımınıza sağlık.

  1. Rica ederim sevindim sizin adınıza uzun yol yapıp şarj olmasını sağlayın. İyi gunler

 26. Arabanın aküsünün yesil gosteren yer siyah gosteriyor aracim mars basmiyor ve akuyu olctumde 12.24 felan veriyor ne yapmam gerekiyor evimde arac akusunu sarj etmek icin sarj cihazim var 15 16 volta kadar ayarlana biliyor 14.05 volta ayarlı bir sekilede taktim akuye 10 12 saat sarjda durdu 12 67 oldu cektim 10 12 saat olunca ertesi gun baktim akü 12 40 lara düsmüş napmama gerekiyor orçun bey…?

  1. Şarj ettiğiniz adaptörün çıkış akım değeri kaç? Bu şarj için önemli düşükse günlerce durması gerekebilir. Ayrıca her akü şarj olmayabiliyor ömrünü tamamlamış ise dip şarj gereklidir. Şarj olur gibi gözükür ama aracı çalıştıracak kadar şarj olmaz.

 27. Merhaba. elimde Einhell CE-BC 4 M Akıllı Dijital Akü Şarj Cihazı 12 V 3-120 Ah şarj cihazı var. 12 v 150 ah lık akümü doldurmam gerekli. bunun için bu aleti kullanabilir miyim? Yani sorum şu max 120 ah aküye uygun olduğu belirtilen alet 150 ah aküyü şarj edebilir mi?

  1. Amper kısmı süreyle alakalı 150 amperide şarj eder ama daha uzun sürer bu süreçte şarj cihazının ısınmasını kontrol edin.saatte 15 amper ile şarj ediniz.

  1. Yazdığınız rakamlarda hata var gibi. 12v 60 ah akü sanırım adaptör 12v 100mah ise şarj edemez 1ah işe de şarj edemez. 12v üzerinde olmalı.

 28. Merhaba oruç usta…Tamamen boş bir 12v 72 ah akuya 14.8v 4 ah bir şarj cihazına bağlamışım. 11 saat oldu hala akü gösterge yeşil olmadı. Bu ölçülere göre ne dersiniz usta, birde bu boş akü ortalama kaç saate şarj olabilir.

  1. Normal şartlarda dolması 18 saat akü ölmüş olabilir bir süre takılı kalsın adaptörü kontrol edin.

 29. Bende 12volt 1,7 amper bilgisayar adaptörü var.bununla araba aküsü nü şarz ede bilirmiyim .olursa kaç saat şarj da kalmalı

  1. Seri bağlamayla olmaz.
   Voltaj regülatörü ya da 13 14v seviyesinde adaptör gerek. İdeali LED trafo ve voltaj regülatörü kullanmak.

 30. İyi günler AÇ/DCAdaptör model :XDC48-1001000 230v -50hz 120 output 10.0 v=1000ma adaptör ile 88 amper otomobil aküsü şarz edebilirmişim

SENDE YORUM EKLE..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here