220volt 12volt'a Düşürme Trafosuz

220v AC elektriği 12 DC akıma dönüştürüyoruz ve üstelik trafo kullanmıyoruz nasıl mı yazı devamında. 220volt 12volt’a Düşürme Trafosuz.

220volt 12volt’a Düşürme Trafosuz

Daha önce birkaç yerde gördüğüm bu uygulama bana da lazım olunca nasıl olduğunu artılarını eksilerini keşfetme imkanım oldu.  220 volt alternatif akımı 12¶volt dc akıma dönüştürerek devrelerimiz de led yakmada vs işlerde kullanabilirsiniz kaç amper dayandığını da inceliyorum kısa zamanda bunu da öğrenmiş olacağım.

Malzemeler:

 • Delikli pertinaks
 • 105j 400V damla tipi kondansatör
 • klemens 2 girişli 2 adet
 • 470K 2watt direnç
 • 4 adet 4007 diyot
 • 1 adet kutuplu 470uF 25v kondansatör
 • 12v zener diyot

 

Bağlantı şeması:

220volt 12volt'a Düşürme Trafosuz

 

 

Görseller:

220volt 12volt'a Düşürme Trafosuz

 

220volt 12volt'a Düşürme Trafosuz

 

220volt 12volt'a Düşürme Trafosuz

 

220volt 12volt'a Düşürme Trafosuz

 

220volt 12volt'a Düşürme Trafosuz

 

 

 

Sonuç:

220volt 12volt'a Düşürme Trafosuz

 

aklınıza takılanları yorum kısmından sorabilirsiniz.

About Orçun AKYOL

Moslow'un İhtiyaçlar piramidinin kendini gerçekleştirme basamağı için girişimlerde olan, Sağlıkçı olup, Bilgisayar Öğretmenliği okuyan bir eğitim neferi 😉
31 thoughts on “220 volt 12 volt Düşürme (Trafosuz)”
  1. Çekebileceğiniz amper devrede kullandığınız tüm elemanların tek tek kaç ampere dayanabildiklerine gore belirlenir. Tüm parçalardan en düşük ampere sahip olan kadar çekebilirsiniz. Bu devrede diyotlar 1amper olduğu için 1 amper çekebilirsiniz.

  1. Merhaba,
   5 amper ya da daha fazlasi icin unutmayın tum materyaller o değeri desteklemeli.
   hazir kare diyotlar onlari da kullanabilirsiniz köprü diyot diye ararsanız bulabilirsiniz.
   Alttaki diyot ise 5 amper destekler.
   SB5100, 100V 5A Schottky Diyot DO-201

 1. 7805 kullanıp bunu telefon yada 5 volt çalışan her hagi bir cihazı şarj için kullanma şansım olur mu?

  1. Bu devre ürünleri ile 1 amper çıkış verir. akünün özelliğine gore değişir ama daha güçlü bir adaptör kullanmak daha iyi olur

  1. Evet farkettim şimdi o kısmı atlamışım dosyayı bulunca güncellerim. dc çıkış yazan kablolardaki kırmızı kısıma yani pozitif kısıma diyotun çizgili yerini diğer siyah ucada diyotun çizgisiz yerini lehimleyin. lehimlediğiniz uçlardan +/- olarak çıkışı alabilirsiniz.

   yani dc çıkış yazan kısıma diyotu seri olarak bağlıyoruz ve bağladığımız yerden güç çıkışı alıyoruz. Umarım anlatabilmişimdir.

 2. Teşekkür ederim
  Bir de damla tipi kondansatör un + – si üzerinde yazmıyor bunu nasıl anlariz

 3. Devreyi deney bordu üzerine yaptım ölçü aletini bağlandığım da voltaj 12 den yukarı doğru yükseliyor bunun nedeni ne olabilir

 4. Kullanılan malzeme ve zener diyotun kalitesiyle alakalı ve yapılan bağlantı ile. yani lehimli bir bağlantı daha doğru sonuçlar verecektir.

  1. Calisma prensibini anlatacak kadar olaya vakıf değilim. Bana yetecek kadar biliyorum. Yanlış bilgi vermek istemem damla tipi ve dirençle voltaji düşürüp diyotlar ile ac gerilimi doğrultuyoruz. Sonra zener diyot ile gerilimi sınırlıyoruz.

 5. amper veya voltajda yüksek dalgalanmalar olmuyor mu? zira proteusda test ettim amper çok dalgalanıyor.

  1. Bu devre max 1 amper akım kaldırır. Ben aktif olarak kullanıyorum genelde arduino ile hazırladığım vb cok az akım çeken işlerde.
   12 volt led 2 metre aydınlatmada kullanıyorum sorun yok.

 6. Merhaba. Elektroniğe ilgim var. Çat pat nette araştırıyorum. Bu devre elemanları dan hangisinden sonra voltaj 12v a düşüyor. Bilgi verirseniz çok memnun kalırım.

  1. Direncin ucundan çıkıp diyota giden uç ile damla tip kondansatör ucundan diyota giden kısımda gerilim düşüyor.

 7. 470uf 25v kondansatör yerine 680uf25v kondansatör kullansam sıkıntı olur mu? Birde 470k 2w direnç bulamadım. Onun yerine 470k 1w direnç kullansam sıkıntı olur mu? Yardımcı olursan sevinirim. 12v fan ile bı tane LED iaik yakacak. Toplam çekeceği akım 0.7 amper

  1. İkisini de kullanabilirsin sorun olmaz. Daha fazla ısınabilir direnç. Bağlantı yapmadan önce multimetre ile çıkan gerilimi ölçersen daha güvenli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Maksimum eklenebilecek dosya boyutu: 5 MB. izin verilen dosya tipi: image. Yorum metnine eklenen YouTube, Facebook, Twitter ve diger hizmetlere baglantilar otomatik olarak eklenecektir. Drop file here