AC Akımı DC Akıma Çevirme

21 Ağustos 2019
AC Akımı DC Akıma Çevirme

AC elektronik cihazların neredeyse hepsine dc akım kullanılır şebekemizde ise ac akım mevcut bunu nasıl dc akıma çevirebiliriz yazımızda buna göz atıyoruz. AC Akımı DC Akıma Çevirme

AC Akımı DC Akıma Çevirme

AC yani alternatif akım belirli bir doğrusal çizgide sürekli artan ve azan eğri ile yol alır. Örneğin cihazlar adaptörler üzerinde yazan 50/60Hz bu anlama gelir bir görsel ile bakacak olursak;

AC Akımı DC Akıma Çevirme

Dc akım yani doğrusal akım ise belirli bir çizgi doğrultusunda sabit hareket eden akımdır.

AC Akımı DC Akıma Çevirme

Örneğin bir dc akımla çalışan motorunuza ac akım verirseniz (uygun volt değerlerinde tabiki) motorunuz dönme hareketi yerine titreme yapar. Çünkü sabit olarak gelmesi gereken akım bir negatif bir pozitif olarak geldiği için motor aynı eksende dönme yapamaz bir sağ bir sol yapar.

Şimdi bu ac akımı nasıl dc çevirebiliriz ona bakalım daha önceki yazılarımda bunları incelemiştim Örneğin ac 220v 12v ve 5v düşürme yazısı için tıklayabilirsiniz.

Trafolu  ya da trafosuz voltajını düşürdüğünüz akımı dc akıma çevirmek için hazır bir diyot köprüsü alabilirsiniz ya da aynı türdeki diyotlar yardımı ile diyot köprüsü kurup bu akımı doğrultabilirsiniz. Yarım ya da tam doğrultmaç gibi çeşitleri mevcut.

Tam doğrultma yaparak dc akım elde edeceğiz.

Bazen bir güç kaynağından gelen akımın ac dc olduğu bilinemiyor bunun için bir çok mevcut çözüm yolu var ama multimetreniz varsa bu iş çok kolay çünkü ac modda dc akımı dc modda ise ac akımı multimetre göstermez.

Şimdi diyot köprüsü kuralım ve akımımızı görsellerle dc akıma çevirelim.

AC Akımı DC Akıma Çevirme

Köprü diyot çalışma şekli

AC Akımı DC Akıma Çevirme

Diyot

 

AC Akımı DC Akıma Çevirme

Dört bacaklı köprü diyot.

 

Diyotları görsellerdeki gibi bağladıktan sonra dc akım verecek olan uca kutuplu bir kondansatör bağlayarak devreyi tamamlıyoruz. Çıkış kaç volt ise o voltaja uygun örneğin 12v çıkış ise 25v gibi bir değerde kondansatör ekliyoruz.

Benim bu örnekte elimdeki trafom 9 ve 18 v çıkış veriyor bu yüzden 25 volt değerinde kullandım.

Trafodan çıkan alternatifakımı doğrultma devresine bağladığımızda 20volt civarında akım oluşuyor. Bunu zener diyot ile 12 volt sınırlıyoruz. İsterseniz farklı volt değerli zener diyotlar ile istediğiniz volt ve akımı elde edebilirsiniz.

Malzemelerimiz

4 adet n4007 diyot

1 adet 25v 0.1 uF kapasitör

1 adet 12v zener diyot

AC Akımı DC Akıma Çevirme

AC Akımı DC Akıma Çevirme AC Akımı DC Akıma Çevirme AC Akımı DC Akıma Çevirme AC Akımı DC Akıma Çevirme AC Akımı DC Akıma Çevirme

 

AC Akımı DC Akıma Çevirme

Zener diyot olmadan çıkış 20volt

 

 

AC Akımı DC Akıma Çevirme

12v zener diyot kullandığımızda 20 voltu 12volt ile sınırlıyoruz.

 

Günlük çalışmalarım ve paylaşımlarım için beni youtube ve instagramdan takip edebilirsiniz.

 

About Orçun AKYOL

Moslow'un İhtiyaçlar piramidinin kendini gerçekleştirme basamağı için girişimlerde olan, Sağlıkçı olup, Bilgisayar Öğretmenliği okuyan bir eğitim neferi 😉
Hemen Paylaş..Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir