5 Bacaklı Röle Kullanımı

3 Kasım 2018
röle üst

Bir başka röle türü olan ayaklı röleler. 5 Bacaklı Röle Kullanımı, Aslında röle zaten böyle oluyor satıcı firmalar bunları bir devre üzerine entegre ettiği için biz farklı sanıyoruz. Bu yazımda 5 bacaklı rölenin hangi ayağı neyi ifade ediyor ve nasıl kullanılıyor onu anlatacağım.

5 Bacaklı Röle Kullanımı

Şimdi marka marka tabi ama genelde bu şekilde oluyor ve gördüğüm kadarıyla songle diye bir marka baya yaygın.

5 Bacaklı rölede logo olan köşe elektrik varken açık elektrik yokken kapalı, SRD yazan köşedeki ayak ise elektrik varken kapalı elektrik yokken ise açık.

 

Görsel olarak bakalım ne demek istediğime bakalım:

 

 

Görüldüğü üzere rölemizde yukarı kısımda 3 alt kısımda 2 olmak üzere 5 bacak var.

1 nolu bacak + ya da – eksi hat

2 nolu bacak ortak COM ucu,

3 nolu bacak + ya da – bacak

4 nolu bacak  röleye elektrik verdiğinizde açık elektrik yokken kapalı NO,

5 nolu bacak tam tersi  röleye elektrik verdiğinizde kapalı elektrik yokken açık NC,

 

Bu bacakların anlamlarına bakalım daha sonra detaylara girelim

1 ya da 3  nolu bacağa elektrik hattını tanımlıyorsunuz yani birine eksi birine artı hattı bağlayın hangisine ne bağladığınız önemli değil farketmeden çalışıyor. Tabi röle üzerinde çalışma voltu kaç ise onu verin röleler 5,12,220 gibi çeşitli voltajlarla çalışırlar benim burada anlattığım röle 5v ile çalışıyor. En alt kısımda 05vdc olarak yazar 5 volt dc akım şeklinde.

COM ucu ortak uç olarak tanımlanır yani çalıştırmak ya da akımını kesmek istediğiniz hattın biri bu uçta olacak diğer ucunu da no ya da nc hangi şartta ne istiyorsanız ikisinden birine bağlayacaksınız. COM ucuna gelen artı hattı eksi hattı bağlayabilirsiniz.

–4nolu bacak NO yani normalde açık kontak, burada büyük karışıklık oluyor normalde açık derken hattın açık olduğunu değil anahtarın açık olduğunu böylece akım geçmeyeceğini söylüyor. Yani no bağladığınızda elektrik vermediğiniz sürece çalışmaz.

Yani röleniz açık değilken devrenin çalışmasını istemiyorsanız buraya bağlayacaksınız.

–5nolu bacak NC burada da bize anlattığı bu kontağın normalde kapalı olduğu yani akımın geçtiğini ifade ediyor. Bu hatta elektrik akımı geçiyor şayet röleye elektrik verirseniz bu hat açık duruma gelir ve devreniz çalışmaz.

NO= Normally Open

NC= Normally Close

COM= Commom

 

Bu fotoğrafta görüldüğü üzere 1 nolu bacağa – 3 nolu bacağa + hat verdim ve 4 nolu bacaktan (NO) akım geçmez iken artık geçer oldu.

Kısaca video ile anlattım ne yaptığıma bakabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

About Orçun AKYOL

Moslow'un İhtiyaçlar piramidinin kendini gerçekleştirme basamağı için girişimlerde olan, Sağlıkçı olup, Bilgisayar Öğretmenliği okuyan bir eğitim neferi 😉
Hemen Paylaş..
Facebook
Twitter

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here