Toyota Corolla Otomatik Kapanır Yan Ayna Yapımı

Toyota Corolla Otomatik Kapanır Yan Ayna. Bu yazımızda corolla aracımızın yan aynalarını otomatik kapatma işlemini gerçekleştireceğiz. Bu uygulama bize..

Toyota Corolla Otomatik Kapanır Yan Ayna

Uygulama anlatımına geçmeden önce bu işlem sonucunda neler olacak ona kısaca değinelim. Bu işlemi yaptıktan sonra aracımızın kumandasından kapıları kitlediğimiz de yan aynalar otomatik olarak kapacak kumandadan açtığımızda ise yan aynalar açılacak. Bu modülü uyguladıktan sonra aracın iç kısmındaki ayna kapat vs fonksiyonları aynen kullanmaya devam edeceğiz.

Bize gerekli olan bir adet ayna kapatma modülü(mirror folding kit), pense ve bant. Modülü aliexpress üzerinden satın alabilirsiniz. Bu konuda sorularınız olursa yorum kısmından iletebilirsiniz.

Öncelikle modül görseline bakalım:

Yapacağımız işlemi kısaca anlatacak olursak. Modül için bağlantı yapacağımız noktada (+) hattı bulmak, kapı açma hattını ve kapı kapatma hattını bulup bağlantıları yapacağız. Daha sonra modülü orjinal ayna kapatma ayar kısmındaki soketlere bağlayarak işlemi bitireceğiz.Video da detaylı bu alanları görebilirsiniz.

Montaj:

Sonuç:

36 Yorum

SENDE YORUM EKLE..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  1. öncelikle aynalara motor montaji gerekli sonrasında bu modül işinizi görür. Motor var mi o konuda net bilgim yok.

   1. Motor montajı ile ilgili bir yönlendirmeniz olabilirmi nerde nasıl taktiriliyor fiyat hakkında herhangi bir bilgiye sahipmisiniz.

     1. Ali express de mevcutmudur. Link gönderebilirmisiniz. Nereden almamız daha uygun olur.

     2. model yiliniza göre googleda arayin fiyatlar değişiyor motorlu katlanır ve elektirikli ibarelerine dikkat edin. Türkiye satışı varsa iyi olur çünkü uyumsuzluk yanlış mal gibi durumlar olabilir iade edebilirsiniz

    1. araç içinde ayna kapatma butonu var ise motorludur. yoksa motorlu ayna alınması gerekir uğraşmayınız.

 1. Video için teşekkürler, Bendeki corolla 2012 model. 2012 corolla için aynak katlama açma modulü var mı? varsa link?
  ben bunu buldum -> https://www.aliexpress.com/item/Free-fast-shipping-car-auto-mirror-folding-mirror-kit-for-Toyota-Corolla-08-13-opening-closing/32811658413.html

  Yanlış görmediysem 3 adet kablo bağlantısı yapıyorsunuz? yeşil kırmızı gri(yada beyaz) bu renklerin tam karşılığına mı bağlantı yapıyorsunuz?

  kırmızı olan + uçmudur?

  benim arabada tuş ile katlama var bu sistem ile bağlantısı nasıl olur?

  1. Mesajı geç gördüm kusura bakmayın. 3 adet bağlantı var açma sinyalı kapama sinyali ve 12v pembe olan 12volt bağlantısı ve üzerinde etiketle yazıyor gelen üründe. Verdiğiniz linkteki modül aracınıza uygun.

  1. Kapı açma sinyali geçen kabloya gri kablo bağlanacak. Yani kumandadan kapı açmaya basınca hangi kabloda voltaj değişimi olursa ona bağlanacak. Modele göre renk değişikliği olabiliyor multimetre ile tespit etmek lazım zor bir işlem değil. Teşekkürler

  1. Merhaba,
   aynalarda motor olmadığı için olmuyor. şayet aynalarınız içerden düşmeye basarak kendi kapanabiliyorsa olur.

 2. Orçun bey merhaba, 2012 toyota auris aracıma takıldı fakat şöyle bir hata verdi. Aracın şoför kapı kolu üzerindeki kilite tıklayınca aynalar kapanıyor. Araç hareket edince çocuk açıp düşmesin diye kapıyı kitlemem lazım. Ama kitleyince ayna da kapanıyor. Bu hatanın sebebi nedir?

  1. Motor çalışırken bunu yapıyorsa yanlış yere bağlantı yapmış olabilirsiniz sinyal aldığı kabloyu. Tüm camlar otomatik degil demi sadece şoför camı otomatik kapanıyor. Modül alırken ona dikkat etmeniz gerek.

 3. Orçun hocam benim aracın tüm camları otomatik. Manuel yok. Birde sanırım şöyle bir sorun var. Avensislere uygun olan modülü taktılar. Ama birax değiştirerek. Daha sonra kumandaya bastık aynalar kapandı. Sorunsuz. Sonra içerden araçla giderken kapıyı kitledim ki o an aynalar kapandı. Sonra öylece kaldık. Ve aracın teyp sigortası ile içeri iden kapama tuşunun olduğu yerdeki ayna tuşu çalışmadı.

  1. Otomatikten kastım tuşu yukari bir kez kaldirinca camın kendi kapanması basılı tutarak değil. Modülün en büyük uyum sorunu bu yoksa calismaz sizdeki gibi olur size yanlış modül takilmis olabilir. 2 tane modül var. 4 cam ve tek cam.

  1. Konumuz ayna yanlış yok. Modülü camlarin otomatik olma durumuna göre hazırlamışlar ben alırken öyleydi çokta yoktu. Şimdi direkt model ve yila gore hazırlamışlar. Bağlantı şeması kontrol ederek tekrar montajlanmali diye düşünüyorum.

 4. Merhaba
  Benim aracım 2011 Model Toyota Auris. Bu aparat benim aracıma da uygulanabilir mi? Corolla araçlarla aynı motoru kullandıklarını düşünüyorum. Bilgi verebilirseniz sevinirim.
  Saygılarımla

  1. Aynalar otomatik kapanıyorsa icerden, sokette sizin sokete uyuyorsa sorunsuz montaj olur.

 5. Cevap için çok teşekkür ederim. Sanırım her şey aynı, aklıma takılan son şey bu modülün aynaları açma işini kontağa bağlamak mümkün mü? Kapıyı her açtığımızda aynalar açılmasa güzel olur diye aklıma geldi. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Yapılabilir şu şekilde açılması için sinyal alma kablosunu kontak 2 ya da 3 konumuna geldiğinde panelde yer alan herhangi bir sokete elektirik geliyorsa onu bulurda baglarsaniz dediginiz gibi olur. Umarım anlatabilmisimdir.

 6. Orçun hocam merhabalar bende 2011 model corolla var ben kapı açılınca yanan ışıktan enerji alıp bir bobini tetikleyerek park ve sisler kapı açılınca yakmak istiyorum bu bağlantıyı en kolay nerede yapabilirim yardımcı olabilir misiniz şimdiden teşekkür ederim

 7. Abi selamlar aracım 2011 1.6 elegant aracımın üzerinde mevcut ayna katlama özelliği zaten var fakat kilitlere bağlı değil ben bunu modülsüz kilitlere bağlama şansım var mı illa modül mü olması gerekiyor? Bilgi verirseniz memnun olurum.

 8. Hocam 2022 corolla vision otomatiktede bu işlem yapılabilir mi ? Ve nerede uygun fiyata yaptırabilirim. Şimdiden teşekkürler bilgi için.

 9. Hocam 2021 model corolla için de bu işlem uygulanabilir mi bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  1. uzun zamandır konuyu takip etmiyorum. Araç ve modelinize uygun Modülün olup olmadığını araştırmanız gerekiyor.

SENDE YORUM EKLE..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here