tekerlek kaplin

Akülü Arabaya Yeni Motor Ekleme

Bu yazımızda elimizde var olan tek motorlu akülü arabayı ikinci motor ile güçlendirip hemde yeni bir akü ekleyerek daha uzun süre sürüş yapmasını sağlayacağım detaylar yazı devamında..

Akülü Arabaya Yeni Motor Ekleme

Öncelikle tam olarak ne yapıyoruz ona bir bakalım elimizde var olan 6v tek motora sahip olan akülü arabanın sol tekerinide motora bağlayarak çekiş gücünü artırmak ve daha uzun süre sürüş sağlayabilmek için yeni bir 6v 7.5ah akü ekliyoruz.

Piyasada genel olarak akülü arabaların şanzımanları aynı. Motordan gelen gücü belli dişlilerle tekere aktarıyor bu parça ve neredeyse sadece 2 tip var diyebilirim. Malzeme olarak almamız gereken 3 parça var öncelikle akülü arabanızdaki motorun volt değerini ve öğrenebilirseniz rpm değerini öğrenin. benim elimdeki motor 6v ve 9000rpm değerinde. Bunu öğrenmemizin sebebi aynı volt ve güçte motoru alarak denge sağlamak.

 • 1 adet 6v 9000rpm sahip şanzıman
 • 1 adet 6v 7.5ah kuru akü
 • 1 adet tekerlek kaplini (Bunu kendim diğer tekerlektekine bakarak çizdim ve 3 boyutlu yazıcımdan çıktı aldım eğerki ihtiyacı olan olursa bana ulaşsın yardımcı olurum.)
 • aküyü aracın arka iç kısmına monta etmek için küçük bir kutu bastım yazıcıdan isterseniz plastik kelepçe vs gibi şeylerle de yapabilirsiniz şart değil.
 • ve kablo

Tüm malzemelerimiz bunlar.

Şimdi malzemelerin görsellerine bir bakalım;

Akülü Arabaya Yeni Motor Ekleme
Tekerlek kaplini

 

 

Akülü Arabaya Yeni Motor Ekleme
Kuru akü 6 volt 7.ah

 

 

Akülü Arabaya Yeni Motor Ekleme
6v 9000rpm motor

 

 

Akülü Arabaya Yeni Motor Ekleme
Şanzıman ve tekerleği çeviren kaplin kısmına geçen son dişli görüntüsü

 

 

Aküyü koltuk arka kısmına monte etmek için 3 boyutlu yazıcıdan çizip bastığım akü kutusu

Öncelikle şanzıman ve motor uyumunu kontrol etmek için mevcut sisteme kablo bağlantısı yaparak motorların yönlerini belirliyorum iki motorun ters bağlantılı olması gerekiyor ki aynı yöne gidebilsinler. Yani sağ motor + / – uçları diğer motorun  – / + uçlarına denk gelecek şekilde ayarlıyorum. Bu bağlantıyı sağladıktan sonra tekerlek kaplinini sol tekere montaj ediyorum.

 

!Önemli  bir nokta

Tek motorlu araç aldığını ziçin diğer tekerde kaplin olmucak böyle durumda şanzıman alsanız bile tekere bağlantı yapamazsınız. buna uygun kaplin almanız gerekiyor.

Diğer bir husus ise tekerlek miline küçük bir kaynak yaparak o kısımdan kaplin geçmesini engellemişler bunu da o kısmı törpüleyerek çözebilirsiniz.

Sağ tarafta orjinal kaplini sol tarafta ise ona bakıp çizdiğim ve yazıcıdan bastığım kaplin

 

 

Sol şanzımanı yerine takıp montaj ediyoruz;

Motor bağlantısını yapıyoruz ve tekerleğe taktığımız kaplin ile motorun şanzıman bağlantısını gerçekleştiriyoruz. İşlem aslında bu kadar ama ben ikinci bir akü alarak onu da bağladım böylece daha uzun bir sürüş keyfi olacak.

Aküyü bağlıyacak yer almadığı için arabanın iç arka kısmına yerleştiriyorum ve diğer aküye parelel olacak şekilde bağlantı yapıyorum. Artı kısımları birbirine eksi kısımları birbirine bağlıyorum.

Daha sonra arcın içinde yer alan kumanda merkezindeki röle çıkışına multimetre ile artı eksiyi tespit ederek  motor bağlantısını yapıyorum. Aynı yönde gitmeleri için yeni motorun hangi ucuna artı bağlayacağınızı önceden test edin.

Akülü Arabaya Yeni Motor Ekleme Akülü Arabaya Yeni Motor Ekleme Akülü Arabaya Yeni Motor Ekleme

33 Yorum

SENDE YORUM EKLE..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Maksimum dosya boyutu: 5 MB. Dosya türü: image. Drop file here

 1. Merhaba, teker kaplini konusunda desteğinizi rica ediyorum… internetten aradım ve bulamadım… Fiyat nedir

 2. Orçun bey merhaba bu tekerlek kaplininden 2 tane de bana lazım. Hala basıp gönderiyorsanız bana da bilgileri mail atabilir misiniz?

  1. Kaplin konusunda yardımcı olabiliyorum sadece diğerleri internetten araştırarak bulabilirsiniz.

 3. Orçun Bey iyi akşamlar,
  Eğer hala gönderiyorsanız benim de kapline bir adet kapline ihtiyacım var, yardımcı olabilirseniz sevinirim. (Not: Dolu marka ikinci el 6 v akülü araba aldım, motorunu kontrol edince 12 v olduğunu gördüm, 12 kuru akü taktım hızı ve çekişi iyi oldu fakat tek tekerlekten güç aldığı için kalkışta dengesizlik oluyor, Dolu marka araç kullananlar için bilgi olması açısından yazdım.)

 4. merhaba kaplin hala yapıyor musunuz? birde bize tekerlek lazım ama aynı tekerlekten bulamadığımız için sizin kapline oturucak bi tekerlek nerden bulabiliriz?

 5. Orçun bey iyi akşamlar banada kaplin lazım fakat bendeki kaplin 5 köşe bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

SENDE YORUM EKLE..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Maksimum dosya boyutu: 5 MB. Dosya türü: image. Drop file here