Masaüstü Laboratuvar Tipi Güç Kaynağı Yapımı

11 Haziran 2019
Güç Kaynağı Yapımı

Uzun zamandır ihtiyaç duyduğum bir ürün ortaya çıkardım ve sizlerle Güç Kaynağı Yapımı paylaşmak istedim. Elektronik ile uğraşan herkes için güç kaynağı oldukça önemli bir araç ve piyasadaki fiyatları oldukça yüksek.Yüksek olmasının yanı sıra amper değerleri de o kadar yüksek değil bu nedenle 3d yazıcım olması sebebiyle de önce çizim yaparak daha sonra montaj yaparak kendi ürünümü ortaya çıkardım.Yapımına geçelim..

Güç Kaynağı Yapımı

Öncelikle kullandığım malzemelerden bahsedelim büyük oranda kullanmadığım ya bozuk malzemelerin parçalarından oluşuyor bu çalışma. Ben güç kaynağının kartı olarak eski çalışmayan bir uydu alıcısının devresini sökerek kullandım. Bu kart genelde hepsinde aynı ve 24v 12v 5v 3.3 volt değerlerini sabit olarak veriyor. Isınması gibi durumlar için karta zarar gelmesin diye birde fan eklemeye karar verdim. Bunun için eski bir saç kurutma makinasının motorunu ve pervanesini kullandım. 3d ile çizip kendi tasarımımı yaptım ve yazıcımdan bastım bu da yaklaşık 24 saat sürdü. Banana soket dedikleri 4mm soketler kullandım biraz kablo ve lehim. Açma kapama anahtarı ve 1 adet led.

Şimdi ne yapmışız önce ona bir bakalım;

Mini güç kaynağının alt kapağı 3d yazıcı ile bastım

 

Uydu alıcısından söktüğüm devre

 

Banana soket dedikleri soketleri uçlara lehimledim

 

 

Soketleri deliklerine yerleştirip sıkıştırdım sonra soğutma için motoru yerine yerleştirdim ve lehimledim. Bu motor çok hızlı dönebiliyor yüzden voltajı düşük vererek yani 3.3 bağlayarak hafif hızda ses çıkarmadan dönmesini sağladım.

 

 

pervane görünümü

 

 

Pervane için havalandırma kapağı bastım ve montajladım

 

Hava akışı sağlansın diye yan kısmı delikli bir hava penceresi ile montajladım

 

 

Askı kolu montajlayarak taşımasını kolaylaştırdım hemde güzel bir görüntü sağladı

 

 

Ve masadaki yerini aldı 😉

 

Yorumlarınızı bekliyorum instagramdan da beni takip edebilirsiniz..

About Orçun AKYOL

Moslow'un İhtiyaçlar piramidinin kendini gerçekleştirme basamağı için girişimlerde olan, Sağlıkçı olup, Bilgisayar Öğretmenliği okuyan bir eğitim neferi 😉
Hemen Paylaş..
Facebook
Twitter

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here