Yurt Dışından Alış-Veriş Yapanlar İçin Kur Komisyonu!

Bazılarımızın kötü huy diye tabir ettiği bazılarımızında tam ihtiyacını gördüğü yurtdışı alışveriş siteleri hakkında önemli bir noktaya değinmek istedim. Kendim araştırdım ve bu bilgiyi veren bir kaynak bulamadığım için yapmış olduğum araştırmalar sonucu yurtdışı alışverişlerinde kur oranları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Birçok kaynak var yurtdışı sitelerden nasıl alışveriş yapılır, nelere dikkat edilir gibi ben bu noktalara değinmiyeceğim. Bunlar oldukça öenmli tabi ama birçok arkadaş yazmış onlara bakabilirsiniz.

Benim değinmek istediğim husus ise kredi kartından yurtdışından çekilen işlemlerde alınan bir kur farkı var. Yani aldığınız ürünün dolar değeri üzerinden TL çevrilirken kur oranının belli bir yüzdesi alınıyor. Bu yüzde bankalara göre değişiklik gösteriyor tabi. Biraz karışık bir anlatım olmuş olabilir örnekleyelim isterseniz:

Örneğin yurtdışından 5$ bir ürün aldınız.

Normalde bu ürünü o günün kuru kaç ise onla çarparak karttan çekilecek tutar hesaplanır. Yani kur 1$=3,80TL ise 5*3,80=19TL olması gerekirken burada bankanın ufak bir müdahalesi oluyor.

,3,80TL olan kuru banka %1-3 arasında değişen bir oranda artırıyor. Yani 3,80TL yerine bu oran 1,5 ise 3,85TL oluyor. Buda sonuca 19,28TL olarak yansıyor. Bu küçük rakamlarda çok fazla bir şey ifade etmiyor ama aldığınız ürünün değer büyüdükçe önem ifade etmeye başlıyor.

Başka bir hesaplama ile 100 dolar da 5-6 TL fark yapıyor.

 

Bazı Bankaların Uyguladığı Oranlar:

(Rakamlar bankaların sitelerinden alınmıştır.)

Bonus: %1,5

Maximum: %1-3

World Kart: %3

Axess: %2

 

Keyifli alışverişler.

SENDE YORUM EKLE..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here