Toyota Corolla, Otomatik Tam Açılır Bagaj Kapağı Yapımı

4 Kasım 2017

İnternette birkaç arkadaşın bagaj kapağına yönelik uğraşlarından sonra bende niyetlendim bu işe ve sonunda oldu. Öncelikle bu iş için size lazım olan malzemeler: 2 adet yaklaşık 20cm boyunda çelik yay, 5cm makaron ve 3-4 adet plastik kelepçe dediğimiz kablo yalıtımında kullanılan malzeme.

Aşağıdaki görselde yayı nasıl hazırlayacağımızı görebilirsiniz. yayın iki ucunu çengel şekline getiriyoruz. Daha sonra makaronu geçirerek ısıtıyoruz. Bunu yapma sebebimiz zamanla aşınma olmasın ve sürtünmeler sonucu çizikler oluşmasın.

Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere bu iki noktaya bağlantıyı yapıyoruz. Ardından plastik kelepçeleri takıp iyice sıkıyoruz ki yay kayıp yukarı doğru gitmesin. İşlem bu kadar sonrasında kumandadan bagaja basarak deneyebilirsiniz. Önemli bir nokta ise yayın gerginliği, hızlı açılıp açılmaması yayın tamamen gerginliğine bağlı eğer sert olursa hızlı açılır salınım yapmasına sebep olur gevşek olursa da tam açmayabilir. İlk başta biraz sert yaparsanız zamanla yay biraz gevşeyerek tam olması gerektiği gibi olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Her türlü soru ve görüşlerinizi yazabilirsiniz. Teşekkürler.

 

About Orçun AKYOL

Moslow'un İhtiyaçlar piramidinin kendini gerçekleştirme basamağı için girişimlerde olan, Sağlıkçı olup, Bilgisayar Öğretmenliği okuyan bir eğitim neferi 😉
Hemen Paylaş..Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Maksimum dosya boyutu: 5 MB.
Yüklenebilir dosya türü: Resim- image.