EKG Cepte

4 Kasım 2017

Kalp hastaları için erken müdahale şansı sunan, değerleri anlık olarak kaydedip karşı tarafa aktarabilen, mobil EKG cihazı geliyor.

EKG, kalbin elektriksel aktivitesini yani kalp atışlarının ritmini, frekansını, yayılmasını ve reaksiyonun tekrar yok olması kaydeden bir cihaz. Kalp sağlığı ile ilgili oldukça önemli bir tetkik olan EKG, artık basitleştirilerek evlerimize kadar girecek.

YÜZDE 100 YERLİ

TÜBİTAK ve  Türk Telekom işbirliğiyle gerçekleştirilen projede, yüzde 100 yerli, mobil EKG cihazı geliştirilecek. Cihaz aynı zamanda hastalara takılan holter cihazının işlevini de görebilecek. Bu sayede hastalar, doktorlar tarafından anlık olarak izlenebilecek.

DOKTOR ANINDA HABERDAR EDİLECEK

Bu alet sayesinde hastanın verilerinde bir anormallik görüldüğü takdirde, bir alarm mekanizması ile doktor haberdar edilebilecek. Bu sayede kalp hastaları için erken harekete geçme gibi çok önemli bir avantaj sağlanmış olacak.

KLASİK CİHAZLARDAN FARKI YOK

Dr.  Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi ile birlikte yapılan testlerde mobil EKG cihazının dündaydaki diğer klasik EKG cihazları ile benzer hassasiyette çalışıp doğru sonuçlar okuyabildiği tespit edildi.

KİBRİT KUTUSU KADAR

Cep telefonu ile kordineli bir şekilde çalışan cihazın bir kibrit kutusu boyutunda olacağı açıklandı. Ayrıca üretim maliyetinin de oldukça düşük olacağı ifade edildi.

 

About Orçun AKYOL

Moslow'un İhtiyaçlar piramidinin kendini gerçekleştirme basamağı için girişimlerde olan, Sağlıkçı olup, Bilgisayar Öğretmenliği okuyan bir eğitim neferi 😉
Hemen Paylaş..Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

2 Yorum

  • Yaşar 9 Mayıs 2018, 13:01

    Iğdır merkezden ben Yaşar. Merhaba herkese paylaşımın inanki hayran edici, face de paylaştım 09-05-2018 10:01:00

  • Hakan 13 Ekim 2018, 12:17

    güzel olmuş teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Maksimum dosya boyutu: 5 MB.
Yüklenebilir dosya türü: Resim- image.