Kombi Termostatı Yapımı Versiyon 2 Çalışmaları

17 Ocak 2019
kombi termostatı yapımı

Uzun zaman önce yapmaya karar verdiğim Kombi Termostatı Yapımı için zaman konusunda sorun yaşadığım için tam olarak yapıp paylaşamadım yeni versiyonu ve çok fazla soran olduğu için biraz bir şeyler paylaşmaya karar verdim.. Çalışma ile bilgileri yazı devamında görebilirsiniz..

Kombi Termostatı Yapımı 

Öncelikle kutu konusunda çok sorun yaşıyordum hazır plastik kutuları malzemelere göre delmek vs çok zordu ve estetik olmuyordu. Bir vesileyle 3 boyutlu yazıcı aldım ve böylece daha güzel çalışmalar için büyük kolaylık oldu. Bu çalışmada da kırmızı bir kutu bastım elimdeki ölçülere göre çizip. Zaman vermek isterdim ama bitirme için maalesef zaman veremiyorum. Bunda yine 16×2 lcd ekran kullandım elimde renkli ekranlar mevcut onları da ilerleyen zamanda yeni projelerde kullanmayı planlıyorum.

Bu projenin öne çıkan özellikleri

 • Direk prizden güç alarak çalışması 220v bağlanma. Adaptör ihtiyacı olmayacak.
 • nrf24l01 ile iletişim, dilenirsel karşılıklı haberleşme ile rölenin açılıp kombinin yanıp yanmadığı kontrol edilebilir.
 • 2 adet mini  potansiyometre (103) olacak biri ekran netliğini ayarlarken diğeri ekran ışığını ayarlayacak isterseniz arka plan ledleri bununla kapatabilir kısabilir açabilirsiniz.
 • Butonlar kullanımından dolayı ekrana rakam yansıması kesme kullanımı ile kolay olacak ve ekranda yenilenmeye bağlı dalgalanmalar olmayacak.

Kullandığım malzemelere biraz bakacak olursak;

 1. 220v to 5v devre
 2. teyp kablosu
 3. teyp giriş soket
 4. 3d baskı kutu
 5. 2 adet arduino pro mini
 6. ısı nem ölçer sensör
 7. 10k mini potansiyometre 2 adet
 8. 2 adet push buton
 9. nrf24l01 2 adet ve 2 adet soket(soket şart değil) kapasitör kullanarak da aynı sonucu elde edebilirsiniz.
 10. röle
 11. 16×2 lcd display

kombi termostatı yapımı

 

Yakın zamanda detaylı bir bitirme yazısı yayınlayacağım ve videosu. Youtube kanalımı ve facebook üzerinden gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Yeni yazıda tüm pinlerin nereye bağlanacağını vs anlatmış olacağım. temel elektronik bilgisi olan herkes yapabilir. ilginize teşekkürler

 

About Orçun AKYOL

Moslow'un İhtiyaçlar piramidinin kendini gerçekleştirme basamağı için girişimlerde olan, Sağlıkçı olup, Bilgisayar Öğretmenliği okuyan bir eğitim neferi 😉
Hemen Paylaş..Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Bir yorum

 • fatih 18 Ocak 2019, 14:34

  bekliyoruz acil şekilde kış bitmeden yapalım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Maksimum dosya boyutu: 5 MB.
Yüklenebilir dosya türü: Resim- image.