Arduino ile Hırsız Alarmı Yapımı

Arduino ile Hırsız Alarmı Yapımı

Uzanca bir süredir üzerinde çalıştığım projelerimden biride Arduino ile Hırsız Alarmı Yapımı yapmak idi. Kapıdan geçişi algılayarak sireni çaldıran ve kumandadan iptal edene kadar susmayan kablosuz çalışan bir sistem üzerinde çalıştım. Sonunda başardım ve sizlerle paylaşmaya karar verdim. Detaylar konu devamında..

Arduino ile Hırsız Alarmı Yapımı

Kod kısmı çok karmaşık olmasa da devreyi hazırlamak benim için sıkıntılı oldu çok fazla bağlantı yapılacak nokta olması sizi yoruyor. Birde sensörlerin kaliteli olmadığı için tutarsız veri okuması da çalışmayı baltalayan başka bir durum.

Önce devre tanıtımını yaptığım ve sonuç olarak ne yapmışız o video ile başlayalım.

Sensör kısmında mesafe sensörü hc-sr04 kullandım ondan aldığı mesafe ölçüsünü kendi içinde işleyerek eğer masafe kısaldı ise o alandan biri geçtiyse mesaj olarak nrf24l01 modülü ile diğer arduinoya haber veriyor böylece sonsuz döngü çalıştırılıp alarmın çalması sağlanıyor. Kumanda ile arduino enerjisini kesene kadar çalıyor.

Arduino ile Hırsız Alarmı Yapımı
alıcı arduino burada röleyi açarak alarmın çalmasını sağlıyor

 

 

Arduino ile Hırsız Alarmı Yapımı
Burada verici sensör bulunuyor mesafeyi ölçüyor ve alarm çalması gerekiyor ise mesaj gönderiyor

 

sensör görüntüsü

 

SENDE YORUM EKLE..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here