5 volt 3.3 volt düşürme

Daha önce dirençler ile bu linkte anlatmış olduğum 5 voltu düşürme olayını bu sefer diyotlar ile yapacağız. 5 volt 3.3 volt düşürme için yazının devamına bakın.

5 volt 3.3 volt düşürme

Basit işlerde ve devrelerde işinize yarayacağını düşündüğüm bir uygulama. Ben  bunu laptop kamerasını dönüştürürken kullandım ve işime yaradı.

Yapacağımız bu işlem ile herhangi bir güç kaynağından ya da usb kablodan gelen 5 volt gerilimi 3.3 volt seviyelerine indirmeye çalışacağız.

Öncelikle malzemelerden başlayalım detayları görelim.

Bu işlem için 2 adet diyor ihtiyacımız var genelde herkesin elinde olan 1n4007 diyotu kullanacağız.

Normal kullanım için diyot yeterli ama test etmek için deniyorsanız bir adet led ve 220 ohm direnç işinizi görecektir.

Öncelikle bu 2 diyotumuzu seri bağlıyoruz.  şekildeki gibi;

5 volt 3.3 volt düşürme

 

Daha sonra kesik çizgi olan tarafa değil diğer uca 5 volt gerilimi veriyoruz.

 

5 volt 3.3 volt düşürme

Hiçbir yük bağlamadan bu şekilde güç verirseniz multimetre ile ölçüm yaptığınızda yaklaşık 4.30 volt civarında sonuç alırsınız işe yaramadığını düşünebilirsiniz.

5 volt 3.3 volt düşürme

 

Ama öyle değil işe yarıyor en azından benim işime yaradı. Yük altında bağlantıyı yaptığınızda 3.6 volt seviyesine indiğini göreceksiniz bu biraz ekledğiniz yüke bağlı ben devreyi bir led ve direnç ile tamamladım ve tekrar ölçtüğünde bu şekilde olduğunu doğruladım.

5 volt 3.3 volt düşürme5 volt 3.3 volt düşürme

Eğer yükün çektiği akım artar ise bu volt seviyesi biraz daha düşecektir. Basit bir örnekle 220ohm direnç kullandım 100 ohm kullandığımda 3.5 volta düştü çünkü ledin çektiği akım arttı.

 

Umarım anlaşılır olmuştur. Yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyorum. Saygılarımla..

 

About Orçun AKYOL

Moslow'un İhtiyaçlar piramidinin kendini gerçekleştirme basamağı için girişimlerde olan, Sağlıkçı olup, Bilgisayar Öğretmenliği okuyan bir eğitim neferi 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Maksimum eklenebilecek dosya boyutu: 5 MB. izin verilen dosya tipi: image. Yorum metnine eklenen YouTube, Facebook, Twitter ve diger hizmetlere baglantilar otomatik olarak eklenecektir. Drop file here