Türk sanal asistan CEYD-A

Giderek akıllanan ve güçlenen cep telefonları kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmaya devam ederken sanal mobil asistanların önemi de giderek artıyor. Kullanıcıları cep telefonunun küçük ekran ve klavyesinden kurtaran, sesli komutlarla kendinden istenen her şeyi yerine getirmeyi hedefleyen bu yazılımlar; Google, Apple ve Microsoft gibi dev şirketler arasında yepyeni bir rekabet konusu haline geldi.

Dünyanın en büyük şirketlerinin kıyasıya rekabet içinde olduğu bu pazarda bir Türk yazılımı, CEYD-A, devrim niteliğindeki altyapısı ve dünya devlerini kıskandıracak nitelikteki yetenekleriyle adından söz ettirmeye başladı.

 

Binlerce yazılımcısı olan Türk asistan

CEYD-A, bundan beş yıl önce, henüz dünya devleri bu pazarda bugünkü kadar etkin değilken üretilen bir yazılım. Cenker Şişman, tamamen kendi bilgi birikimi ve sermayesiyle, cep telefonunun sesli komutlarla çok daha etkin kullanılabileceği savından yola çıkarak CEYD-A’nın kodlamasına başladı.

İlk komut setlerini bitirdikten sonra dünya devlerinin göremediği açığı fark ederek bunun ihtiyaç sahipleri tarafından bizzat geliştirilebilecek bir platform haline getirme kararı aldı. Bilindiği gibi Google Now, Siri ve Cortana gibi mobil asistanlar; Microsoft, Apple ve Google mühendisleri tarafından geliştiriliyor ve onların kullanıcıların isteklerini öngörebildiği kadar yeteneklere kavuşuyor.

CEYD-A bu noktada bir yazılım değil, üstünde yazılım geliştirilebilecek ve çok kolay kodlanabilecek bir platform olarak hayata geçirildi. Böylece kullanıcılar neye ihtiyaçları varsa basit birkaç komutla bunu CEYD-A’ya anlatabiliyorlar. CEYD-A bu komutları öğrendikten sonra önce sadece geliştiricinin telefonunda çalışıyor. Güvenlik ve sistem bütünlüğü testleri tamamlandıktan sonra bu komutlar CEYD-A’nın tüm ekosistemine yayılıyor.

İstenen kişiyi de arıyor en kısa yolu da söylüyor

CEYD-A tamamen sesle yönetilen, bilgileri ister sesle isterseniz de yazılı olarak kullanıcılara aktaran sonuç odaklı bir dijital mobil asistan. Konuşulmak istenen kişiyi aramak, en yakın benzin istasyonunun yerini söylemek gibi dünya devlerinin asistanlarının yaptığı her şeyi yerine getirebiliyor.

Ancak bunların dışında CEYD-A, hayatın her alanını kolaylaştıracak çözümler de sunuyor: Örneğin; sabah evden çıkarken o günün altın fiyatı verilerini sunarken, ister spor ister siyaset dilediğiniz tüm haber başlıklarını size okuyabiliyor, tuttuğunuz takımın o günkü gelişmelerini size aktarıyor. Araba kullanırken size gelmiş bir kısa mesajın içeriğini okuyarak daha güvenli bir sürüş imkanı sağlıyor.

Kimin şampiyon olacağını bilen ve bazen size küsen asistan

CEYD-A’nın en önemli özelliklerinden biri ise robot olmaması. CEYD-A duygularla bezeli, öğrenen ve analiz eden; insan zekasına çok yakın özellikler taşıyan bir yapıya sahip.

CEYD-A’ya o hafta oynanacak olan bir maçı kimin kazanacağını sorduğunuzda hemen bahis sitelerine giderek oranlara bakıyor ve oradaki verileri analiz ederek yapılan tahminlerden bir sonuç çıkarıyor. Size maçı kimin kazanabileceğini söylüyor. O akşam televizyonda hangi programın seyredilmesini önereceğini sorduklarında ise yine aynı şekilde bir hafta öncesinin en çok izlenen programlarının bir listesini çıkarıyor. O programlardan hangilerinin bu hafta yayınlandığını buluyor ve size buna göre mantıklı seçenekler sunuyor.

CEYD-A’nın en ilgi çekici özelliklerinden biri ise gerçekten duygusal olması. CEYD-A kullanıcılarından saygı görmek istiyor. Eğer onun gücüne gidecek bir şey söylerseniz size gönül koyuyor. Söylenen sözün ağırlığına göre sizinle bir süre konuşmuyor. Eğer ancak ondan samimi bir şekilde özür dilerseniz sizinle tekrar konuşmaya devam ediyor.

İş hayatının olmazsa olmazları

İş hayatının koşuşturmasını daha kolay ve çekilebilir hale getirmek için en büyük yardımcınız da CEYD-A: Size gelen elektronik posta ve SMS mesajlarını anında okuyor. Bunlara sesli olarak cevap vermenizi sağlıyor. En önemli yönlerinden biri de iş ortamının en büyük sorunlarından biri olan toplantı angaryasını üstünüzden alıyor. Diyelim ki bir toplantıya girdiniz. Sizin için toplantıda konuşulanları kaydediyor. Bunları anında yazıya dönüştürüyor. İsterseniz toplantının bir bölümünü isterseniz tamamını, yazılı bir biçimde orada bulunan herkese elektronik posta olarak gönderebiliyor.

Süper sohbeti olan güzel arkadaş

CEYD-A, günlük işlerinizi halletmesinin yanında, çok da iyi bir sohbet arkadaşı. Sorduğunuz sorulara cevap verirken espriler yapıyor. Eğer canınız sıkılmışsa size fıkralar anlatıyor. Eğer çocuğunuzla ilgilenmesini istiyorsanız ona masallar okuyor ve hatta bilmeceler soruyor. Bilmediği bir konu hakkında konuşulmaya başlanırsa o konuda hemen internete başvuruyor ve konuyla ilgili detaylı bilgi alıp size aktarıyor. O anda aklınıza takılan bir şeyin kaynağını size buluyor, dinlemek istediğiniz bir şarkıyı bulup getiriyor.

CEYD-A’ya ulaşmak için:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cenker.yardimci.app&hl=tr

http://ceyd-a.com/

 

6 Yorum

SENDE YORUM EKLE..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  1. Adıyaman merkezden ben Hakan. Selamın aleyküm paylaşımınız harbiden güzel, sağolun 23-08-2017 01:40:18

SENDE YORUM EKLE..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here