Laptop Ekranını Tv’ye Çevirin

25 Ekim 2018

Yine bir aradan sonra tekrar yazıyorum aslında yazılacak çok şey var ama vakit bulmak biraz sorun olduğu için yazamıyorum.Neyse çok uzatmadan ne yaptığımıza bir bakalım.

Elinizde eski ya da kullanılamaz hale gelen laptop varsa ekranlarını ve diğer parçalarını kullanabilirsiniz. Bu yazıda çıkarttığımız ekranı tv’ye çevireceğiz.

Laptop Ekranını Tv’ye Yapma

Öncelikle ekran tam olarak nasıl bir şey ona bakalım.


Ekranı maalesef kontrol kart olmadan kullanamıyoruz. Bu kartlar da değişik özelliklere göre değişik fiyatlarda yer alıyor kart seçimi için iki önemli husus var bu ekranı ne için kullanacaksınız ve ekranın model numarası. Kartlar ise ortalama 100tl’den başlıyor istediğiniz özellik ve ekran cinsine göre 250tl’ye kadar çıkabiliyor.

Ekran model numarası örneği aşağıda göründüğü şekilde oluyor.

Kartlara örnek göstermek gerekirse onlarda bu şekilde oluyor.

Alacağınız kartın uyumu önemli yoksa ürünü çalıştıramazsınız. Led driver ihtiyacı var mı yok mu kaç voltla çalışıyor gibi bir çok soru var.

Ben tv olarak kullanacağım için hdmi girişi usb girişi olmasını tercih ettim.

Şimdi yapıma geçelim lazım olan malzemeler;

 1. Lcd/Led Controller Board
 2. 12v 4A güç adaptörü
 3. Hoparlör
 4. Lcd/Led çıkan ekran

Öncelikle kartımızın gelen aparatları ile bağlantısını yapıyoruz  ve lcd ekrana lvds kablosu ile bağlıyoruz.

Fat32 ile biçimlenrilmiş usb2 belleğe ekranımıza uygun olan .bin dosyasını yüklüyoruz.

Usb takıp güç kablosunu bağlıyoruz ve yükleme işlemini bekliyoruz.

Sonrasında bazen ekran direkt açılır bazen ise açılır renk vs gibi ayarlar gerekebilir.

Aşağıdaki fotoda göründüğü üzere ekran renk sorunu var. Genelde satıcı size kullanım klavuzu yollar orada nasıl halledilebilir onu gösterir.

Ayarları yaptıktan sonra;

Sonrasında ise yeni televizyonunuz hazır. Hdmi bir uydu alıcısı bağlayarak kullanabilirsiniz.

aklınıza takılan her soruyu yorum kısmından yazabilirsiniz.

About Orçun AKYOL

Moslow'un İhtiyaçlar piramidinin kendini gerçekleştirme basamağı için girişimlerde olan, Sağlıkçı olup, Bilgisayar Öğretmenliği okuyan bir eğitim neferi 😉
Hemen Paylaş..Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

17 Yorum

 • Önder 10 Şubat 2020, 10:25

  Bunu 12 v araba aksüyle clıstırsak ıkıntı olurmu

  • Orçun AKYOL 10 Şubat 2020, 18:09

   Çalışır. herhangi dc çıkış veren 4 5 amper destekleyen güç kaynağı ile çalıştırabilirsiniz.

 • Serkan 9 Nisan 2020, 15:04

  Kartı nereden aldınız paylaşırsanız seviniriz.

 • İmran 14 Haziran 2020, 16:22

  Merhabalar verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ltn156at02 ekran için önerebileceğiniz set var mı?

 • nevzat 31 Ekim 2020, 02:05

  sayın Orçun AKYOL, bana da yardımcı olursanız müteşekkir olurum.. benim sony vaio leptopum vardı arızalandı.. ben de ekranı kurtardım Çin’den Lcd/Led Controller Board siparişi verdim resimleri ektedir… malzeme geldi adaptör yok çünkü istemedim.. kendim acaba uyumlu mu diyerek 5v adaptörle denedim çalıştı.. herhangi bir programlama yapmadığım halde HDM kablosuyla mültimedya oynatıcısı bağladım ekrana görüntü geldi fakat karartılı bir ekran kontrast ayarları yapmaya çalıştım tabi bu arada kitin işlemcisinin ısınmaya başladığını fark ettim hemen çıkardım aşırı ısınmaya fırsat vermedim.. şimdi bu cihazıma kaç v ve kaç amperlik adaptör bağlamalıyım ki sağlıklı çalışabilsin.. ve ekrana görüntü arz ettiğim şekliyle gelmesine rağmen web sitenizde makalenizde buyurduğunuz “bin” uzantılı dosyayı tekrardan yüklemem gerekiyor mu? soruma en çok aradığım cevap sağlıklı güç adaptörünün kaç v ve amper olması gerekiyor.. şimdiden teşekkür ediyorum.. resimler detay için fazla olduysa veya sizi yorduysak kusura bakmayınız.

  • Orçun AKYOL 31 Ekim 2020, 15:17

   Merhaba,
   bu kullandığınız adaptör yanlış tekrar kullanmayın. Bu kartlar 12 volt ve 5 amper şeklinde adaptör ister fazla enerji çeker. Isınması normal ama doğru voltaj ile o denli ısınmaz.

 • nevzat 31 Ekim 2020, 02:15

  sayın Orçun AKYOL, (MESAJIM TEKRAR OLABİLİR RESİMLER BU DEFA TEK BİR RESİM OLARAK GÖNDERDİM..KUSURA BAKMAYINIZ.) bana da yardımcı olursanız müteşekkir olurum.. benim sony vaio leptopum vardı arızalandı.. ben de ekranı kurtardım Çin’den Lcd/Led Controller Board siparişi verdim resimleri ektedir… malzeme geldi adaptör yok çünkü istemedim.. kendim acaba uyumlu mu diyerek 5v adaptörle denedim çalıştı.. herhangi bir programlama yapmadığım halde HDM kablosuyla mültimedya oynatıcısı bağladım ekrana görüntü geldi fakat karartılı bir ekran kontrast ayarları yapmaya çalıştım tabi bu arada kitin işlemcisinin ısınmaya başladığını fark ettim hemen çıkardım aşırı ısınmaya fırsat vermedim.. şimdi bu cihazıma kaç v ve kaç amperlik adaptör bağlamalıyım ki sağlıklı çalışabilsin.. ve ekrana görüntü arz ettiğim şekliyle gelmesine rağmen web sitenizde makalenizde buyurduğunuz “bin” uzantılı dosyayı tekrardan yüklemem gerekiyor mu? soruma en çok aradığım cevap sağlıklı güç adaptörünün kaç v ve amper olması gerekiyor.. şimdiden teşekkür ediyorum.. resimler detay için fazla olduysa veya sizi yorduysak kusura bakmayınız.

  • Orçun AKYOL 31 Ekim 2020, 15:19

   Doğru adaptörle denedikten sonra, yine görüntüde sorun olursa satıcının size yollamış olması gereken bir klavuz var onu takip edin. Doğru ekran için ilgili dosyayı yüklemelisiniz.

   • nevzat 1 Kasım 2020, 23:25

    sayın Orçun AKYOL bilgilendirdiğiniz için bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim… doğru adaptör ve amper tavsiyenizi denedim.. buyurduğunuz 12v,5 amper adaptör bulamadım fakat 12v. 075 amperlik bir adaptörle denedim.. herhangi bir programa gerek kalmadan net bir görüntü ve güzel bir performans elde ettim… nispeten hafif bir ısınma oldu zannımca zararsız olabilir.. Tekrar müteşekkirim…

    • Orçun AKYOL 2 Kasım 2020, 08:59

     merhaba, düşük amperli adaptör bir süre sonra ısınır ve akim korumasi yoksa yanar. dikkst ediniz. iyi gunler dilerim

 • Gökhan 1 Ocak 2021, 17:10

  Peki size beyin yakıcı bir soru, aynı işlemi cep telefonu ekranı ile yapabilirmiyiz. Yada cep telefonu gibi küçük ekranlar için kontrol devresi vb ürünler varmıdır ?

  • Orçun AKYOL 4 Ocak 2021, 13:23

   Şuana kadar böyle bir kartla karşılaşmadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.