220 Voltu 5 Volta Çevirme

24 Kasım 2018
220 Voltu 5 Volta Çevirme

Küçük devrelerin en büyük problemidir 220 voltu düşürmek. 220 voltu 5 volta çevirme aslında en çok işe yarayan işlem küçük devreler için peki ama bunu  nasıl yapabiliriz işte bu yazıda bunu göstereceğim sizlere.

220 voltu 5 volta çevirme

Elektronik devrelerde küçük voltalar ile çalışıyoruz genelde ve sürekli enerji ihtiyacı olan projeleri ya da enerji gereksinimi pillerle karşılanamayacak düzeyde olan devreler için prizden enerji almak şart oluyor. Peki ama prizden 220v alarak devrede nasıl kullanabiliriz. İşte bu noktada bunun için hazırlanmış bir devre kartı işimizi fazlasıyla görüyor. Aşağıdaki görselde gördüğünüz devre ile  basitçe lehimleyerek 220voltu anında 5 volt olarak alabiliyorsunuz.

220 Voltu 5 Volta Çevirme

 

Bu devrelerin en kısıtlı kısmı anlık çekeceğiniz akımın düşük düzeyle olması yani 0,5A kadar anca çekebilirsiniz sonrasında devrede yanmalar vs olabilir. Az enerji çeken projeler için ideal.

 

220 Voltu 5 Volta Çevirme

 

 

Ben bunu en basitinden nerede kullandım biraz da ona bakalım.

Birçok alanda kullandım tabiki hala da kullanmaya devam ediyorum. Saat, kombi termostatı, hırsız alarmı vs vs.

Aşağıdaki görselde görmüş olduğunuz voltaj yükseltici ve düşürücü olan regülatör için besleme olarak kullandım. Yani prizden gelen voltajı bu devre ile 5volta sonrasında regülatörün çalışabilmesi için gerekli olan 12 volta ise MT3608 devresi ile yükselttim. Böylece 220v üzerinden 12 volt elde etmiş oldum.

 

220 Voltu 5 Volta Çevirme

 

220 Voltu 5 Volta Çevirme

Bunu direkt 12v olarak veren devreler ile de yapabilirsiniz. Fakat çok fazla bu devrelerden bulunmuyor daha çok 12 volt devreler daha yüksek amper verecek şekilde planlanıyor.

Fiyatına gelecek olursak bu devre yaklaşık olarak 5tl civarında aliexpress üzerinde.

Bağlantısını nasıl yapıyoruz ona bakalım birazda aşağıdaki görselde gördüğünüz üzere 2 adet giriş ve 2 adet çıkış alanı var çıkış alanındaki artı ve eksi kutuplar önemli bağladığınız devreyi buna dikkat ederek gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ac kısmından yaptığımız yani prizden gelen hatta ise artı eksi önemli değil iki alandan birine lehim yapabilirsiniz.

 

 

MT3608 den bahsedelim birazda.

MT3608 2A Max DC-DC Aşamalı Güç Modülü ürünü Arduino‘lar için tasarlanmış, 2V ve 24V aralığındaki giriş değerini 28V’a kadar çıkaran bir yükselteç kartıdır. 2A’e kadar çıkış verir. Bu ürün düşük voltaj sorunları yaşadığınız projelerde veya kompanentler arası gerilim uyuşmazlığı olduğunda kolay, hızlı ve ucuz bir çözüm sunar. Minimal boyutlarıyla devrelerde yer kaplamaması büyük avantaj sağlar. Çıkış voltajı, giriş voltajından yüksek olmalıdır aksi halde devre çalışmayacaktır. Çıkış voltajını trimpot aracılığıyla isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.

  • Maksimum Çıkış Akımı: 2A
  • Giriş Voltajı: 2V – 24V
  • Maksimum Çıkış Gerilimi: 28V
  • Verimlilik: Maks.% 93
  • Ürün Boyutu: 36 mm * 17 mm * 14 mm

220 voltu 5 volta çevirme

About Orçun AKYOL

Moslow'un İhtiyaçlar piramidinin kendini gerçekleştirme basamağı için girişimlerde olan, Sağlıkçı olup, Bilgisayar Öğretmenliği okuyan bir eğitim neferi 😉
Hemen Paylaş..Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Maksimum dosya boyutu: 5 MB.
Yüklenebilir dosya türü: Resim- image.